Balık Yağı

Ana Sayfa > Balık Yağı

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, çeşitli yağlı balıklardan elde edilen ve omega-3 desteği sağlayan takviye edici gıdadır. Soğuk ve derin denizlerde yaşayan balıklar daha yüksek miktarda omega-3 içerirler.

Balık Yağında Şu Hususlara Dikkat Edilmelidir;

1. Balık yağı üretiminde uygulanan kalite standartları önemlidir. Norveç gibi, balık yağı üretiminde kaliteden ödün vermeyen ülkelerde üretilen, sıkı kalite kontrol uygulamaları neticesinde üretildiği sertifikalandırılmış olan balık yağları tercih edilmelidir.

Balik Yagi - Balık Yağı Şişesi

2. Her balık yağı aynı saflıkta değildir. Balıklar yaşadıkları denizlerin kirliliğiyle orantılı olarak kurşun, civa gibi ağır metaller ve bakteriler gibi mikrobiyolojik bulaşanlar içerebilir. Bu nedenle, temiz denizlerde yaşayan balıklardan üretilen balık yağı olsa bile, yine de mutlaka üretim sürecinde saflaştırma işlemine tabi tutulmalı ve sağlığa zararlı maddelerden ayrıştırılmalıdır. Bu ürünlerin uzun süreli kullanıma uygunluğu saflık derecesine bağlıdır.

3. Ambalajı üzerinde tavsiye edilen günlük kullanım miktarıyla alınan EPA-DHA miktarlarının belirtilmiş olmasına dikkat edilmelidir.Balik Yagi Bardak

4. Her EPA ve DHA miktarı yüksek olan balık yağı, doğal formda olduğu anlamında değildir. “Trigliserid” ve “Serbest Yağ Asidi” formlarındaki balık yağları doğaldır. Balıkta olduğu hali “Trigliserid” formudur. Vücutta enzimle dönüşmüş formu ise “Serbest Yağ Asidi” dir. “Etil Ester” formu ise sentetik olan balıkyağı formudur. (Kaynak: EFSA)

5. Soğuk ve derin deniz balıkları Omega-3 açısından zengindir. Bu balıklardan elde edilen balık yağları da yüksek miktarlarda omega-3 yağ asitleri, EPA ve DHA içerir.

6. Balık yağlarının içeriğinde Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın yanı sıra A, D ve E vitaminlerinin bulunması da, günlük A,D ve E vitaminleri ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır. T.C Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı olan balık yağlarında, bu vitaminlerin miktarları her gün ve her mevsim kullanıma uygundur.

Balik Yagi Şişeleri

7. Özellikle ithal edilen sıvı balık yağları için; Taze avlanan balıkların kısa sürede üretime alınması ve üretimin tüm aşamaları tamamlandıktan sonra şişelenerek ülkemize ithal edilmesi, güvenle kullanım açısından mühimdir. Bu nedenle ham maddenin üretimi olduğu bölgede ürünün şişelenmesi önemlidir.

8. Çocukların kullanımına uygun balık yağlarında doğallık ve saflık kadar tat da oldukça önemlidir. İçeriğinde şeker, tatlandırıcı, koruyucu gibi içeriklerin olmadığı, çocukların severek tüketebilecekleri doğal aromalı balık-yağları mevcuttur.

 

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp