1347
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

Yazar : Möller's Editör

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

Aralık'ta Tüketilen Balıklar

Balık tüketimi söz konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki mevsim balıkları yenmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni çoğu deniz canlısının yumurtlama dönemlerinin Nisan-Ekim ayları arasına denk gelmesidir. Yumurtlama zamanındaki balıkları türlerini tüketmek denizdeki ekosistemin zarar görmesine neden olur. Balıkçılık sektöründe, yumurtlama döneminde olan ve yavru balıklarını tüketmek ileriki balık sezonunda sayılarının azalmasına ve türlerinin yok olmasına sebep olur.

Bu nedenle Aralık ayında tüketmeniz gereken balık çeşitlerini araştırmalısınız. Aralık ayında avlanan balıklar, deniz suyunun soğumasını bekleyen balıklardır. Özellikle Karadeniz'de tüketilen balıkların en lezzetli ve bol dönemleri Aralık ayıdır. Aralık ayında hangi balık yenir diye soranlar aşağıda sıralayacağımız balık türlerini gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Aralık Ayında Hangi Balık Yenir?

1. Çipura

Çipurayı duyduğumuzda aklımıza ilk olarak çiftliklerde yetiştirilen balık çeşitleri gelir. Ancak çipura Ege denizinde avlanan çok lezzetli bir balıktır. Ortalama boyları 20 ila 35 santim arasında değişir. Yıl boyunca yenilen çipuranın en lezzetli balık mevsimi Aralık ayıdır. Mevsim balıkları arasında en çok tercih edilenlerinden biridir. Sahip olduğu fosfor ve A vitamini göz sağlığımız için tahmin ettiğinizden daha önemlidir. İçeriğindeki kalbin normal fonksiyonun sürdürülmesinde katkıda bulunan omega-3 aynı zamanda normal kan trigliserit seviyesinin korunmasına katkıda bulunur. Çipura ile birlikte aldığınız kalsiyum kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki yağ asitleri kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Çipura Mollers

2. Hamsi

Hamsi, genellikle Karadeniz'de yetişen ve boyu küçük olan balıktır. Ortalama boyu 12 santimdir. Vücudunda çok ince pulları vardır. Kış aylarında en çok tüketilen balık türleri arasında yer alır. Bunda denizden bol miktarda olması ve ucuz olmasının etkisi büyüktür. Kasım ayından itibaren bol miktarda tüketilmeye başlayan hamsi bu mevsimde en yağlı ve lezzetli dönemini yaşar. İçerisinde barındırdığı omega-3 yağ asitleri sayesinde kalbin normal fonksiyonun sürdürülmesine katkıda bulunur.Bol iyot içerdiğinden dolayı tuz ihtiyacımızın çoğunu karşılar. Yine içerdiği B6 ve B12 vitaminleri ile normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur. Ayrıca hamsi etinde bol miktarda magnezyum potasyum fosfor ve kalsiyum bulunur.

3. Lüfer

Lüfer, ülkemizde insanların sofralarında görmeyi tercih ettikleri en lezzetli ve en fazla tüketilen balık çeşitleri arasında yer alır. Lüferin en lezzetli balık mevsimi, balık sezonu açıldığı Eylül ayından Şubat ayına kadarki dönemdir. Soğuk denizlerde yaşamasından dolayı daha yağlı olması çok lezzetli olmasını sağlar. Vücudumuza birçok faydası olan lüferi mevsiminde bol bol tüketmek gerekir. Karadeniz ve Marmara arasında gezerek göçebe olarak yaşayan mevsim balıklarındandır. Çok güçlü bir B12 vitamini kaynağı olan lüfer kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. İçerdiği omega-3 sayesinde kalbin normal fonksiyonun sürdürülmesine katkıda bulunur. İçeriğindeki bakır nedeniyle normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur. Büyükler kadar çocukların da tüketmesi tavsiye edilen bu balık göz ve kemik sağlığına oldukça faydalıdır.

Türkiye'de Tüketilen Balık Çeşitleri

4. Palamut

Ülkemizde palamutun çok tüketilmesinin nedeni balık sezonunda ucuz ve besleyici olmasıdır. Marmara Denizi ve Karadeniz'de bolca tüketilen balık türlerindendir. Sürüler halinde yaşayan ve göçebe olan palamut hem kıyılarda hem de açıklarda yaşar. Palamut cilt sağlığı açısından çok önemli bileşenler içerir. Protein ve D vitaminini bolca içerir. Görme yetisinin korunmasına yardımcı olan A vitamini, aynı zamanda folik asit, demir, fosfor ve omega-3 yağ asidi palamutta bolca bulunur.

5. Uskumru

Ülkemizde balıkçılık yapanlar Akdeniz ve Ege'de yaşayan uskumruyu, kolyoz balığı ile karıştırır. Ancak uskumru kolyoz balığına göre daha küçüktür. Özellikle Aralık ayındaki uskumrular en gelişmiş boyuttadır. Eti yağlı olduğundan kendi yağında pişirildiğinde çok lezzetli olur. Hamilelerin, emziren annelerin ve çocukların haftada 2 defa uskumru tüketmesi gerekir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük D vitamininin yaklaşık yarısını karşılar. Bu nedenle kış aylarında güneşin azalmasından dolayı uskumru tüketimini arttırmak gerekir. Diğer balık çeşitleri gibi içeriğindeki omega-3 yağ asidi normal beyin fonksiyonlarının korunmasında rol oynar. Ayrıca ileri yaşlarda görülebilecek unutkanlık veya alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.

6. İstavrit

İstavrit, Ege Marmara ve Karadeniz'de göçebe olarak yaşar. Ortalama büyüklüğü 20-30 santim kadardır. Beyaz gövdesi gümüş gri yanları ve yeşilimsi sırtı ile bilinir. Karadeniz'de balıkçılık yapanlar tarafından Karagöz ve sarıkanat olarak da adlandırılır. Vücudumuzdaki hormon dengesini düzenlendiğinden özellikle kadınların tüketmesi gereken balık çeşitlerinden biridir. Ancak hamile veya emziren annelerin istavriti tüketmemeleri önerilir. İçerdiği A, C, B2, B6 ve B12 vitaminleri ile bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna destek olur.. Soğuk algınlığını önlemek için bolca tüketilmelidir. Çünkü istavrit bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp