173
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Balık Tutmanın Faydaları

Yazar :

Balık Tutmanın Faydaları

Bir Hobi : Balık Tutmak

Bir kere denedikten sonra bağımlılık yapan hobilerden biri de balık tutmaktır. Balık tutma sevdalılarının tek gayesi mutlu olmaktır. Esasında bu, diğer hobilerde de böyledir… Balık tutmak kişinin ruhunu dinlendirir ve huzura kavuşturur. Kişinin kendini iyi ve mutlu hissetmesini sağlar.

Balıkçı çantası, balık tutanlar için olmazsa olmazlardandır. Balıkçı çantasında olta, iğne, yem, pense, kova, bıçak ve kamış dayama tahtası gibi malzemeler bulunur. Eğer balıklar tutulduğu gibi tüketilmek isteniyorsa balıkçılar yanında mangal ya da piknik tüpü de bulundurmalıdır. Bütün gün balık tutmakla geçecekse, balıkçılar yanında çayını ve suyunu da hazır etmelidir. Kıyıdan balık tutmakla yetinemeyenler tekneyle denize açılırlar. Tabi tekneyle açılacak olan balıkçılar gerekli önlemleri almalı, teknede can yeleği ve fener bulundurmalı, Alo 158-Sahil Güvenlik’i bir yere not etmelidir.

Balık tutmaya yeni başlayanlar için de, uzun süredir hobi olarak yapanlar için de kova ağzına kadar boş da olsa dolu da olsa hazzı başkadır. Diğer balıkçılarla yapılan sohbetler, aile ve arkadaşlarla sahilde kurulan sofralar, çay, güneş ve denizin verdiği huzur, balığın oltaya takıldığı andaki heyecan hiçbir şeyde yoktur. :)

Balık Tutmanın Faydaları

Balık Tutmanın Faydaları

Stresi azaltır: Balık tutmak başlı başına bir hobi, keyif kabul edildiğinden balık tutan kişi zihnindeki her şeyi bir kenara atar ve balık tutmaya odaklanır. Balığın ne kadar sürede yakalanacağı, ne kadar balık tutulacağı gibi yapılan işe dair keyifli düşünceler iş – okul – yoğun tempo stresini azaltır.

Sabretmeyi öğretir: Balık tutma konusunda tecrübeli her kişi bilir ki balık tutmak sabretmenin ve odaklanmanın işidir. Zira bazen kısa sürede balık tutulurken bazen saatlerce sessiz bir şekilde balığın oltaya gelmesi beklenir. Bu deneyim kişiye sabretmenin önemini gösterir ve öğretir.

Huzur verir:Sessiz, sakin bir şekilde portatif sandalyeye oturulup balığın oltaya gelmesini beklerken, ortamın sessizliği, deniz kokusu dalgaların şırıltısı ve masmavi bulutlar adeta şehir gürültüsünden uzak, cennetten bir köşe sunar kişiye ve bu yönüyle huzurlu bir gün geçirilmesini sağlar.

Sağlığınıza iyi gelir: Oltayı uzaklara atmak, balık yakalandığında hızla oltayı toplamak, oltayı uzun saatler boyunca elde tutmak ve benzeri fiziksel tüm aktiviteler bedensel egzersiz sağlar ve vücudun en tembel bölümü olan omuz bölümünün çalışmasına fırsat verir.

Balık dünyası hakkında daha çok şey öğrenmenizi sağlar: Balık tutan veya tutmaya niyetlenen herkes hangi mevsimde hangi balığın çıktığı, hangi balığın lezzetli olduğu ve dahası bu balıkların nasıl – ne şekilde pişirilmesi gerektiğine dair birçok bilgiyi öğrenir.

Balık Pişirmenin Püf Noktaları adlı makalemizi okuyabilirsiniz!

Böylece balık tutmak keyifli bir hobiden öteye geçer ve kültür haline gelir. 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/beslenme-ile-alinan-yaglar.png
19
Eyl
Möller's Omega-3 Blog

Kinoanın faydaları

<div class="nd-article"><h1 class="nd-article__title">Kinoanın Faydaları&nbsp;</h1><p class="nd-article__spot">Kinoanın&

Yazar: Ferhat MISIRLI Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/shutterstock_92515687-800x400.jpg
15
Eyl
Möller's Omega-3 Blog

Tuzda Kalkan Tarifi

<h1>Kalkan Balığı Hakkında Her Şey</h1><p>Yassı şekli ve enfes lezzetiyle bir&ccedil;ok hayranı olan kalkan balığı yakla

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/beslenme-ile-alinan-yaglar.jpg
12
Eyl
Möller's Omega-3 Blog

Beslenme İle Alınan Yağlar

<h1><strong>BESLENME İLE ALINAN YAĞLAR</strong></h1><p>Yağlar, beslenmemizin &ouml;nemli bir par&ccedil;asıdır ve karbon

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp