1329
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Balık Yağı Besin Değeri Açısından Zengin Midir?

Yazar : Möllers Editör

Balık Yağı Besin Değeri Açısından Zengin Midir?

Balık Yağı Besin Değeri Açısından Zengin Midir?

Balık yağı besin değeri hesaplandığında ortaya çıkan tablo oldukça mutluluk vericidir. Takviye gıdalara ihtiyaç günümüzde daha fazla artmıştır. Bunun sebebi yanlış ve düzensiz beslenmedir. Vücut gerekli besinleri almadıkça birtakım sinyaller verir. Mevsim geçişlerinde direncin düşmesi, hastalıkları kolay atlatamama gibi pek çok istenmeyen durum beslenmeyle alakalıdır. Bu nedenle balık yağı gibi takviyelerle beslenmeye destek sağlanabilir.

Balık yağı içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediğinden dolayı bebeklik döneminden itibaren tüm yaşam boyunca ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yağ asitlerinden DHA, bireyin normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasına rol oynarken, EPA ve DHA birlikte ise kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur.

Balık yağı içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediğinden dolayı bebeklik döneminden itibaren tüm yaşam boyunca ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yağ asitlerinden DHA, bireyin normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasına rol oynarken, EPA ve DHA birlikte ise kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur.

Bazı balık yağlarının içerisinde yer alan vitaminlerle ise günlük vitamin ihtiyacı da sağlanabilir. Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın (Bakınız: EPA ve DHA Ne Demektir?) yanı sıra bazı balık yağı markaları doğal A ve D vitaminlerini de içerir.

A ve D vitaminleri; bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunduğu bilinirken, tek başına A vitamini normal görme yetisinin korunmasına, tek başına D vitamini ise özellikle çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gerekliliği bilinmektedir. Her ne kadar balık yağları takviye edici gıda olarak isimlendirilse de doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Balık yağlarının markadan markaya içerikleri değişebilir. Genellikle doğal vitaminler ile desteklenen balık yağı kapsülleri veya şurupları piyasada daha çok tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra içeriği tamamen ağır metallerden ayrıştırılmış, doğal, besin değeri yüksek balık yağını tercih etmek iyi bir seçim olacaktır. Normal şartlarda balık tüketiminin haftada iki defa olması gerekir. Ancak günümüzde kaliteli ve taze balık bulunmakta yaşanan zorlukların dışında, tüketilen balıkların deniz kirliliğinden etkilenmeleri ve ağır metallere maruz kalmalarını düşündükçe balıktan daha çok balık yağı gibi takviyelere rağbet artmaya başlamıştır.

Siz de balık yağı kullanmaya karar verdiyseniz doktorunuza danıştıktan sonra tercihinize göre şurup ya da kapsül formlarını kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan balık yağı markalarını tercih etmeye ve uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Üstelik Möller's Omega 3 Tüm Eczanelerde

Zengin Omega 3 Kaynağı Olarak Balık Tüketimi

Zengin Balık Yağı

Sağlıklı bir yaşamın güvencesi olarak kabul gören Omega 3 yağ asitleri, üzerinde çok fazla bilimsel araştırmanın yapıldığı yağlardır. İnsan yaşamının kalitesini yükseltmek, sağlık problemlerini minimum seviyeye düşürmek Omega 3 ile yapılan araştırmaların temel sonuçlarını oluşturuyor. Eksikliğinde, çeşitli hastalıklar oluşuyor ve performans düşüklüğü görülüyor.

Uzmanlar keten tohumu, semizotu, ceviz gibi  besinlerin tüketilmesinin Omega 3 eksikliğine tek başına yetmeyeceğini belirtiyor ve tek çarenin balıklar olduğunu vurguluyor. Özellikle soğuk ve derin denizlerde yaşayan balıkların Omega 3 açısından zenginleşmesi nedeniyle, bu çeşit balıkların tüketilmesi ile daha yüksek miktarda alımı sağlanıyor. Elbette yeterli balık tüketmeyen kişiler için Omega 3 takviyeleri çözüm sağlıyor.


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Satın almak için tıklayınız Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp