1329
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Balık Yağı Besin Değeri Açısından Zengin Midir?

Balık Yağı Besin Değeri Açısından Zengin Midir?

Balık Yağı Besin Değeri Açısından Zengin Midir?

Balık yağı besin değeri hesaplandığında ortaya çıkan tablo oldukça mutluluk vericidir. Takviye gıdalara ihtiyaç günümüzde daha fazla artmıştır. Bunun sebebi yanlış ve düzensiz beslenmedir. Vücut gerekli besinleri almadıkça birtakım sinyaller verir. Mevsim geçişlerinde direncin düşmesi, hastalıkları kolay atlatamama gibi pek çok istenmeyen durum beslenmeyle alakalıdır. Bu nedenle balık yağı gibi takviyelerle beslenmeye destek sağlanabilir.

Balık yağı içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediğinden dolayı bebeklik döneminden itibaren tüm yaşam boyunca ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yağ asitlerinden DHA, bireyin normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasına rol oynarken, EPA ve DHA birlikte ise kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur.

BazıBalık yağlarınıniçerisinde yer alan vitaminlerle ise günlük vitamin ihtiyacı da sağlanabilir. Omega-3yağ asitleri EPA ve DHA’nınyanı sıra bazı balık yağı markaları dadoğal A ve D vitaminlerini de içerir.

A ve D vitaminleri; bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunduğu bilinirken, tek başına A vitamini normal görme yetisinin korunmasına, tek başına D vitamini ise özellikle çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gerekliliği bilinmektedir. Her ne kadar balık yağları takviye edici gıda olarak isimlendirilse de doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Balık yağlarının markadan markaya içerikleri değişebilir. Genellikle,doğal vitaminler ile desteklenen balık yağı kapsülleri veya şurupları piyasada daha çok tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra içeriği tamamen ağır metallerden ayrıştırılmış, doğal, besin değeri yüksek balık yağını tercih etmek iyi bir seçim olacaktır. Normal şartlarda balık tüketiminin haftada iki defa olması gerekir. Ancak günümüzde kaliteli ve taze balık bulunmakta yaşanan zorlukların dışında, tüketilen balıkların deniz kirliliğinden etkilenmeleri ve ağır metallere maruz kalmalarını düşündükçe balıktan daha çok balık yağı gibi takviyelere rağbet artmaya başlamıştır. Siz de balık yağı kullanmaya karar verdiyseniz doktorunuza danıştıktan sonra tercihinize göre şurup ya da kapsül formlarını kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılanbalık yağı markalarını tercih etmeye ve uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış olmasına dikkat etmenizi öneririz.

 

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp