1353
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Balık Yağı İştah Açar mı?

Yazar : Möllers Editör

Balık Yağı İştah Açar mı?

Balık Yağı İştah Açar mı?

Beslenme bozuklukları insan bedenine kilo ya da kilo kaybı olarak geri döner. Kilo vermek için yapılan diyetlere karşı, güçlü bir iştah sağlıklı beslenme çabalarını boşa çıkarır. İştahsızlık gibi beslenme problemleri, insan sağlığını olumsuz etkiler. Bütün bu dengeli beslenme çabalarında balık yağının önemi nedir, balık yağı iştah açar mı gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

İştah, İştahsızlık ve Balık Yağı

İştahsızlık yani yemek yeme isteğinin ortadan çekilmesi durumu tüm yaş gruplarında görülebilir. İştah kapanması da denilen bu durum küçük yaş çocuklarında daha sık görülür. Herkesin hayatında bir dönem yaşadığı iştahsızlığın sebebi psikolojik veya fizyolojik olabilir. Kişi günlük alması gereken kaloriyi daha az miktarda aldığında kendini yorgun hissedebilir. Aynı zamanda vücut için gerekli vitamin ve mineralleri alamadığı için bağışıklık sistemi zayıflar.

Bir diğer beslenme problemi olan aşırı kilo ise diyet yapanların çoğu zaman iştahına yenik düşmesi ile sonuçlanır. Düşük kalorili diyetler ile kilo vermeye çalışmak uzun vadede başarısız olmaya neden olur. Bu durumda diyet listesine eklenen balık yağı beslenmeyi dengeleyeceği için fayda sağlayabilir.

İştahsızlık ya da güçlü iştah gibi problemler dengesiz ve sağlıksız beslenmenin hem sebebi hem de sonucudur. Gerekli önlem alınmadığı takdirde bu bozuklukların kısır döngü içerisine girmesi olasıdır. Beslenme listenize ekleyeceğiniz balık yağı gibi sağlıklı dokunuşlar vücudu dengede tutabilir. Pek çok hastalığı önlemede fayda sağlayan omega 3 dengeli beslenme diyet listelerinde mutlaka olmalıdır.

Balık Yağının İştah Açmaya Etkisi Var mıdır?

Balık Yağı vücudun sentezleyemediği omega 3 yağ asidi içeren besin takviyesidir. İştahsızlığa doğrudan etki ettiği söylenemez. Yani yeme isteğini iştah şurupları gibi beyne iletmeye bir etkisi yoktur. Balık yağının iştah açtığını kanıtlamaz ancak psikolojik sebeplerden dolayı iştah kapanması yaşanıyorsa omega 3 ün olumlu etkisi olarak adlandırılabilir.

Omega 3 kaynağı olan balık, düzenli tüketildiğinde bile, balığın cinsi, saklama ve pişirme koşulları besin değerini düşürebilir. Bu nedenle vücudun omega 3 ve omega 6 dengesi bozulur. Vücuda alınan omega 6 miktarı arttığında vücut tepki verir. İşte bu dengeyi sağlamak için kullanılan balık yağı beslenmeyi düzenler. Diyet listesine eklenecek balık yağı sağlıklı beslenme koşullarını oluşturur. Bunun sonucunda güçlü iştah ya da iştahsızlık gibi sorunlara çözüm olur.

Kilo problemi yaşayan ve güçlü bir iştah ile mücadele eden kişi için yine diyet listesine eklenecek balık yağı, alınan düşük kaloriyi dengeler, tokluk hissi uyandırır. Böylece diyete dayanma gücü artar ve vücut dengeye girer.

Bütün bu bilgilerin ışığında balık yağının iştah açmaya ya da iştaha doğrudan bir etki ettiği söylenemez. Balık yağının vücuda etkisi sağlıklı beslenmeyi başlatmak, gerekli besin değerlerini bedene kazandırmaktır. Vücudu dengede tutar. Böylece beslenme problemleri kendiliğinden ortadan kalkar.

Balık yağının kilo aldırdığı ya da kilo vermeye yardımcı olduğu gibi duyumlar daha çok kişinin kendi yaşantısı sonucu deneyimlediği etkilerdir. Balık yağı herkese kendi sağlığı ve vücudunun ihtiyacı doğrultusunda farklı etki eder.

Balık yağına olan ihtiyaç, fast food tüketimi, kullanılan yağlar, aşırı şeker gibi olumsuz beslenme alışkanlıkları nedeniyle günümüzde daha çok artmıştır. İçeriğindeki omega 3 yağ asidi beslenmeyi düzenler. Anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklara olumlu etkisi vardır. Balık yağı takviyeleri ile psikolojik ya da fiziksel sebeplerden kaynaklanan iştahsızlık ve yeme bozuklukları düzene girebilir. Yani balık yağı doğrudan iştah açar denilemez. Düzene giren vücut verdiği tepkiyi düzenleyerek problemleri ortadan kaldırır.


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp