242
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Balık Yağı Kilo Aldırmaz

Yazar : Möllers Editör

Balık Yağı Kilo Aldırmaz

Balık Yağı Kilo Yapar mı?

Balık yağı vücudumuzun üretemediği ve besinlerden almak zorunda olduğu omega 3 yağ asidi içeren takviye gıdadır. Sağlıklı bir diyetin ayrılmaz parçasıdır. Balık yağı hakkında yanlış bilinenler ve kiloya nasıl bir etkisi olduğunu öğrenmek isterseniz bu yazı sizin için.

Omega 3 Kaynağı Olarak Balık Yağı Kullanımı

Soğuk ve derin deniz balıklarında daha yoğun şekilde bulunan omega 3 bazı bitkisel ve hayvansal gıdalardan sentezlenir. İnsan sağlığı ve çocuk gelişimi için çok önemli olan omega 3 günümüz değişen beslenme tarzı nedeni ile vücuda yeterli oranda alınmamaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından omega 3 kaynağı olan balık yağı takviyelerinin kullanılması önerilir.

Balık yağı faydalı yağ asitleri ve en çok omega 3 kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri içeriğinde a-linoleik yağ asidi, EPA ve DHA içerir. Bitkisel kaynaklı a-linoleik yağ asidi semizotu ve tere gibi yeşil yapraklı bitkilerde bulunurken, EPA ve DHA derin deniz balıklarında yüksek miktarda bulunur. Omega 3’ün doğal besinlerden alımı balığın cinsi ve pişirme koşulları nedeniyle yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle balık yağı takviyeleri kullanılır.

Balık Yağı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Balık yağı ile ilgili bilgi yoğunluğu nedeni ile bazı yanlış bilinen doğrular vardır. Araştırılmadan ve uzmanlara danışmadan kişisel yorumlanan yanlış bilgiler insan sağlığını olumsuz etkiler.

Yaz mevsiminde balık yağı kullanılmaz bilgisi yanlıştır. Omega 3 her yaştan ve kilodan bireyler tarafından uzman bir tavsiye ile yaz kış alınmalıdır. Vücudun sentezleyemediği omega 3 her mevsim kullanılabilir.

Omega 3 sadece balıktan alınmalıdır bilgisi eksiktir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi vücudun omega 3 ve omega 6 dengesini bozar. Omega 6 vücutta fazla olduğunda bazı rahatsızlıklara sebep olur. Vücudun ihtiyacı olan omega 3 balık yağından alındığında EPA ve DHA yağ asitleri gıda takviyeleri ile etkileşim geçirip hücre zarının yapısına katılır.

Ne kadar çok omega 3 alınırsa o kadar iyidir bilgisi yanlıştır. Fazla miktarda kullanım yine omega 3 ve omega 6 dengesini bozar.

Balık yağı takviyesi kilo aldırır inanışı da doğru değildir. Balık yağı hayvansal kaynaklı ve sağlıklı yağ asitleri içeren bir besin takviyesidir. Belli bir miktar kalori içerir ancak bu insan sağlığını olumsuz etkileyecek bir kiloya neden olmaz.

Balık Yağı ile Kilo Alımı Arasında Bağlantı Var mı?

Dengeli ve sağlıklı bir beslenmede omega-3 takviyeli balık yağının yer alması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Takviye olarak alınan balık yağının vücuda kilo anlamında olumsuz etki yaptığı bilgisi yanlıştır. Yapılan araştırmalarda balık yağı ile kilo arasında herhangi bir bağlantı bulunamamıştır.

Günlük omega 3 tüketimi uzmanlar tarafından yağlı balıklar ya da balık yağı takviyesi ile günlük yaklaşık 1000 mg EPA ve DHA toplamı olarak tavsiye edilmektedir. Bir gr yağ asidinde 9 kalori vardır. Yani günlük omega 3 miktarı vücut için 4,5 kaloridir. Balık Yağı takviyeleri omega 3 ün yanı sıra başka faydalı yağlar da içerir. Bu nedenle Bir porsiyon balık yağında 3 gr yağ yani 27 kalori vardır. Bu kalori miktarı balık yağının faydaları dikkate alındığında vücuda kilo anlamında etki yapmaz. Aksine dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni kiloya vücudun ihtiyacına göre olumlu anlamda etkiler.

Balık yağı ve omega 3 ile ilgili doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Bilgi yoğunluğu insanların onu yanlış yorumlamasına neden olur. Omega 3 takviyeleri ile ilgili kilo aldırdığı yönündeki inanış gerçek dışıdır. Balık yağının kilo ile ilişkisi hakkında kanıtlanmış herhangi bir bilgi yoktur. Omega 3 takviyeleri kilo aldırdığı inancının aksine, sağlıklı bir yaşam için son derece gereklidir. Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme diyetinde balık yağı takviyeleri uzmanlar tarafından önerilir.

https://www.mollers.com.tr/mollers-balik-yagi-sss Sık Sorulan Sorular İçin Tıklayınız.


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp