1330
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Balıklarla İlgili Atasözleri

Yazar : Ferhat MISIRLI

Balıklarla İlgili Atasözleri

Balıklarla İlgili Atasözleri

Balıklarla ile alakalı atasözleri hangileridir? Açıklaması ve manalarıyla birlikte atasözlerini derledik.

Balık ağa girdikten sonra aklı başına gelir.
Hayatın düzgüsel seyri arasında, herşey yolunda devam ederken insanlara nasihat vermek ve aklını başına devşir diye uyarıda bulunmak fazla tesirli olmaz. Bazen bir musibet, bin nasihatten evladır. İnsan, tedbirsizliği yüzünden bir yıkıma uğradıktan ve iş işten geçtikten sonrasında, niçin şu şekildeki yapmadım, niçin bu şekilde yapmadım diye üzülür.

Balık baştan avlanır.
Herşey aynı metodla elde edilmez. Örneğin balığı sadece başından tutabiliriz. Bunun benzer biçimde birtakım şeyleri elde edebilmek için bu tarz şeyleri yönetenleri ele geçirmek gerekir.

Balık baştan kokar.
İnsanlar, kendilerini idare eden ve öncü kurumundaki kimseleri kendilerine emsal alırlar. Bir toplumda baştakilerin tutumu bozuk ise, onları kendilerine örnek alan halkın tutumu da bozuk olur. Bu durumda sosyal düzende herşey bozulur.

Büyük balık küçük balığı yutar.
Merhametin, hoşgörünün ve diğer güzel iyiliklerin egemen olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar, bunca deneyimine binaen gücün belirleyici özelliğini ve onun etkisini kıramamıştır. O yüzden güçlünün zayıfı ezdiğini anlatan en iyi atasözlerden birisidir.

Haziran balıkları adlı makalemiz için tıklayınız.

Cambaz ipte, balık dipte gerek.
İnsan, kendine uygun olan, yeteneklerinin lüzumlu kıldığı işe yönelmeli, olmadık alanlarda kendini mahvetmemelidir. Kişi, uzmanlığının oluru ne ise onu yapmalıdır.

İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.
İyilik, mukabil beklemeden yapılmalıdır. İyilik ettiğin kimse senden iyilik gördüğünü bilmese de Yaratıcı olan Allah iyilik yaptığını hatırlar ve seni ya bu dünyada veya diğeri dünyada kesinlikle ödüllendirir. Halis niyetle meydana getirilen hiç bir iş karşılıksız kalmaz.

Kaçan balık büyüktür (kaybolan koyunun kuyruğu büyük olur)
İnsan, elden kaçırılmış olduğu minik bir fırsatı gözünde büyütür; onu bir türlü onutamaz. Çok mühim bulunduğunu söyler durur.

Küçük suda büyük balık olmaz.
Kıt olanakların ve çaresizliğin hakim olduğu bir toplumla büyük çaplı, kalifiye insan yetişmez. Büyük insan yetiştirmenin muhit ile direkt ilişkisi vardır.

Paça ıslanmadan balık tutulmaz.
Hiçbir nimet emek verilmeden, zahmet çekilmeden elde edilemez. Başarı çalışmaya ve gayrete bağlıdır.

Ayaklar ıslanmadan balık tutulmaz.
Kişiler istediklerine yetişebilmek için fedakarlık yapmak icap ettiğini hatırlar, bunun arasında ihtiyaç duyulan fedakarlıkları yaparak amaçlarına ulaşırlar. Erdemli insanoğlu bir çok vakit isteklerine erişebilmek için vakaları yada kişileri gerek zararlı, gerekse zararsız olarak kullansa bile, bayağı ve mütevazı insanoğlu tıpkı deredeki balığı tutabilmek için ıslanacağını bilmiş olduğu benzer biçimde, değişik vakalar arasında kendinden taviz vereceğini hatırlar.

Mirî malı balık kılçığıdır, yutulmaz
Devlet malı haksız olarak kendine mal edildiğinde kolaylıkla kullanılamaz ve günü gelince mutlaka hesabı sorulur.

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp