1344
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Beynimizi Zinde ve Aktif Tutmanın Yolları

Yazar : Möllers Editör

Beynimizi Zinde ve Aktif Tutmanın Yolları

Beynimizi Zinde ve Aktif Tutmanın Yolları

Vücudumuz gibi beynimiz de zamana yenik düşüyor ve yaşlanma evresine geçiş yapıyor. Esasında beyni genç ve zinde tutmak aktif bir yaşam ile mümkün. Uzmanlar Alzheimer gibi çeşitli hastalıklara karşı önerdikleri egzersizler ile beyni canlı ve genç tutmanın mümkün olduğunu dile getiriyor. İşte genç bir beyin için yapabileceğiniz basit şeyler;

Spor yapmayı ihmal etmeyin: Spor yapmak vücut, zihin ve ruh sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalar ve gözlemler neticesinde, spor yapmanın beyni aktif tuttuğu, beyin fonksiyonlarını çalıştırdığı görülmüştür.

Yeni şeyler öğrenin: Müzik enstrümanı çalmak, resim yapmayı öğrenmek, örgü örmeyi keşfetmek, yabancı dil öğrenmek ve benzeri yenilikleri hayatınıza almak beynin tüm hücreleriyle birlikte çalışmasını sağlar.

Sosyalleşin: Uzmanlar her gün onlarca kişiyle görüşmenin, iletişim kurmanın zihni taze tuttuğunu ve hafızayı güçlendirdiğini belirtiyor. Kısacası sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni kültürler tanımak zihni canlandırıyor.

Sağlıklı beslenin: Sağlıklı ve dengeli beslenme vücut bütünlüğü için olduğu kadar zihin ve ruh sağlığı için de önemli. Uzmanlar vitaminlerden, minerallerden ve Omega 3 gibi değerli yağlardan faydalanmanın kişiyi sağlık problemlerine karşı koruduğunu dile getiriyor.

Yeterli uyuyun: Az uyumak veya sürekli uykusuz olmak zihinsel karmaşaya neden olabiliyor. Beynin kapasitesini arttırmak için ideal seviyelerde uyumak ve zihni dinlendirmek gerekiyor. 

Beyni Güçlendirmek için Düzenli Egzersiz Şart!

Beynimizi Güçlendirmek

Beyindeki aktif döngünün zayıflaması, Alzheimer (Alzheimer hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.) başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın meydana gelmesi insanları korkutuyor. Bu hastalıklara yakalanmamak için önlem almak isteyenler beyni canlı tutmak ve güçlendirmek için bir dizi yöntemden yararlanıyor. Amerikalı araştırmacılar beyni güçlendirmek için yapılabilecek şeyleri araştırdığında düzenli egzersiz yapmanın istenilen etkiyi verdiğini görmüştür. Genç yaşlardan itibaren yapılan egzersiz, ilerleyen yaş dönemlerinde beyin aktivitelerinin sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Egzersiz esnasında vücut ihtiyaç duyduğu oksijeni daha verimli şekilde emiyor ve bu oksijen beyne ulaşarak güçlü etkilerde bulunuyor. Araştırmalar kalp sağlığının iyi olmasının da beyni olumlu etkilediğini göstermiştir. Bu bağlamda egzersiz kalp ve beyin sağlığı için daha önemli hale geliyor. Koşu, yüzme, yürüyüş, bisiklet, kardiyo gibi egzersizlerin hepsi beyin sağlığını geliştiriyor, bunamayı önlüyor.

Beyninizin İhtiyaç Duyduğu Besinler

Bunların yanı sıra düzenli ve dengeli beslenmek, fiziksel sağlık için olduğu kadar zihinsel sağlıklı yaşam açısından da önem arz ediyor. Özellikle Omega 3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarının gelişimi ve devamlılığı açısından ön plana çıkıyor. B12, folik asit ve B6 vitaminleri de beyin fonksiyonları için mutlaka alınması önerilen vitaminlerdendir. Beslenmeyle alınamayan birçok değerli besin öğesinin, takviye edici gıdalarla kolaylıkla ve düzenli olarak alınması mümkün. Böylece sağlıklı zihinsel ve fiziksel yaşam desteği sağlanabiliyor.

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp