1332
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı 2

Yazar : Möller's Editör

Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı 2

Bebeklerde ve Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı

Anneler çocuklarını büyütürken en çok sorun yaşadıkları konulardan birisidir beslenme konusu. Yeterince besleniyor mu? Sağlıklı besinler tüketiyor mu? Yedikleri yeterli mi? İştahsız mı? İştah açıcı şuruplar kilo yapar mı? Balık yağı gerçekten faydalı mı, kilo yapar mı? gibi pek çok soru işareti bulunur annelerin aklında.

Peki çocuklar için balık yağı kullanmak gerçekten faydalı mıdır, zararları var mıdır? İştah açıcı şuruplar ne kadar etkilidir? Bu soruları yanıtlayacağız…

Balık yağı gerçekten de faydalı bir besindir. Faydası ise içerdiği omega-3 yağ:https://www.mollers.com.tr/omega-3 asidinden geliyor. Balık yağının beyin ve sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasından, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna, otizm ve diyabete kadar pek çok sorunun önlenmesinde yardımcı olduğu görülmektedir.

Çocuklar için de balık yağı 1 yaşından sonra doktora danışılarak güvenle kullanılabilir. Bebekler ise anne sütünden ve formül mamadan ihtiyaçları olan omega-3 yağ asitlerini karşılayabilirler.

Alacağınız balık yağını seçim yaparken dikkatli olmalısınız. Balık yağları iki şekilde üretilir. Biri balığın bedeninden diğeri ise karaciğerinden üretilir. Balığın karaciğerinden üretilen balık yağları yüksek miktarda A vitamini içerir.

Balık yağının yararlarından faydalanabilmek için ise, civa, kurşun ve diğer ğır metallerle kirletilmemiş, farmasötik kalitede balık yağı olması gerekir. Zararlı kimyasallar ve civaya maruz kalmış balıkların yağlarının tüketilmemesi gerekir.

Balık yağı şişmanlatır mı?

Balık yağının kilo aldırıp aldırmayacağı en çok konuşulan konulardan birisidir. Balık yağı hayvansal bir ürün olduğundan elbette kalori içerir. Ancak günlük belirtilen miktarda balık yağı kullanmak kilo aldırmaz. Yalnızca belirtilen miktarın dışında keyfi olarak tüketilen aşırı balık yağı kilo yapar. İçeriğiyle oynanmış balık yağı ürünleri de kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği ve doktorunuzun tavsiye ettiği dozajda balık yağı kullanmalısınız. Bir ölçek balık yağı 2 tatlı kaşığı bal ile eşdeğerdir.

Balık yağına ilişkin daha fazla bilgi için tıklayınız.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Dikkat eksikliği görülen çocuklarda balık yağı kullanımının sorunun giderilmesinde olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.

Çocuklarda zihinsel gelişime ve öğrenme kapasitesinin artmasına yardımcı olur.

Çocuklarda boy uzamasına da katkıda bulunur.

Otizmli çocuklarda mega-3 yağ asitleri düşüktür, bu yüzden doktorlar günlük olarak balık yağı kullanımı önerirler. Ayrıca otizmden korunmak için de balık yağı kullanımı önerilir.

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Balık yağı doğru kullanıldığında bir zararı yoktur. Ancak doktorun önerdiği dozdan fazla almak yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler mide bulantısı, kusma, cilt döküntüsü, yüksek ateş gibi belirtilerdir. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda E vitamini eksikliğine de sebep olabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde tüketilmesi önemlidir.


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp