288
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > EPA ve DHA Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? Yararları Nelerdir?

Yazar : Möllers Editör

EPA ve DHA Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? Yararları Nelerdir?

EPA ve DHA Nedir?

Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA, hücrelerin temel yapısal bileşenidir. EPA “Eikosa Pentaenoik Asit”, DHA ise “Dokosa Heksaenoik Asit” isminin kısaltılmış halidir. Vücudumuz için oldukça önemli, sağlıklı yağlardır. Ruhsal, fiziksel ve bilişsel sağlıkta EPA ve DHA’nın etkisi büyük. Kalbin miyokard tabakasında, gözün retinasında ve beyinde yoğun olarak bulunmaktadır. Bu dokuların sağlıklı işlevselliği açısından önem taşımaktadırlar. Beyin, hafıza, kalp, damar, kemik, cilt, karaciğer, bağışıklık sistemi ve depresif rahatsızlıklara karşı EPA ve DHA etkili bir koruma, tedavi desteği sunuyor.

EPA ve DHA’nın açılımı: EPA“Eikosa Pentaenoik Asit”, DHA ise “Dokosa Heksaenoik Asit”

Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Omega 3 yağ asitlerinin her ikisi de sağlığa faydalıdır. İkisinin ayrı ayrı fayda sağladığı alanlar olduğu gibi, birlikte olduğunda daha etkili olduğu alanlar da mevcuttur. Bu aşamada biri diğerinden daha üstün gibi bir şey söylemek söz konusu değildir. Zira uzmanlar, sağlıklı bir beden işlevselliğini sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak için EPA ve DHA’nın birlikte olması gerektiğini belirtiyorlar. EPA ve DHA, daha çok hayvansal gıdalardan sağlanabiliyor.

Yararları Nelerdir?

EPA ve DHA

Balık, ideal bir Omega 3 yağ asitleri kaynağı olarak biliniyor. Omega 3’ten yararlanmak için, başta balık olmak üzere bu yağ içerikli pek çok besini tüketmek önemlidir. Ancak besinlerle Omega 3 desteğini almak her zaman mümkün olmuyor.

DHA, beynin ve gözün retina tabakasının önemli bir kısmını oluşturuyor. Göz sağlığı, beyinsel rahatsızlıklar ve hafıza problemlerinin önlenmesi açısından önem arz ediyor. Vücut üretemediği için bu organlardaki DHA miktarının korunması ancak dışarıdan alımlarla sağlanabiliyor. Böylece beyin fonksiyonları, göz sağlığı ve sinir sistemi gelişimi destekleniyor ve korunuyor.

EPA ise, antienflamatuar (iltihap önleyici) etkisiyle bağışıklık sisteminin gelişiminde ayrı bir öneme sahip yağ asididir. EPA ve DHA’nın birlikte olması, damar tıkanıklıkları, damar genişlemesi, kan pıhtılaşması, kolesterol artışı, kandaki şeker seviyesinin yükselmesi gibi kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmayı sağlıyor, bu hastalıkların önlenmesinde etkili oluyorlar. Vücudumuzun üretemediği bu iki önemli yağ, bazı hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunuyor. Bu yağları, yüksek miktarda doğal Omega 3 yağ asitleri:https://www.mollers.com.tr/omega-3 içeren takviye edici gıdalarla da kolaylıkla almak mümkün.

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/shutterstock_92515687-800x400.jpg
15
Eyl
Möller's Omega-3 Blog

Tuzda Kalkan Tarifi

<h1>Kalkan Balığı Hakkında Her Şey</h1><p>Yassı şekli ve enfes lezzetiyle bir&ccedil;ok hayranı olan kalkan balığı yakla

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/beslenme-ile-alinan-yaglar.jpg
12
Eyl
Möller's Omega-3 Blog

Beslenme İle Alınan Yağlar

<h1><strong>BESLENME İLE ALINAN YAĞLAR</strong></h1><p>Yağlar, beslenmemizin &ouml;nemli bir par&ccedil;asıdır ve karbon

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/moollers_21-600x300.png
08
Eyl
Möller's Omega-3 Blog

Möller’s Omega 3 Tüketim Süresi

<h1 style="text-align: justify;">M&ouml;ller&rsquo;s Omega 3 T&uuml;ketim S&uuml;resi</h1><p style="text-align: justify;

Yazar: Ferhat MISIRLI Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp