289
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Gazlı İçecekler Çocukların Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Yazar : Möller's Editör

Gazlı İçecekler Çocukların Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Gazlı İçecekler Çocukların Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Kola, gazoz başta olmak üzere hayatımızda yer alan tüm asitli içecekler aslında küçük büyük demeden hepimiz için zararlı içeceklerdir. Uzmanlar asitli içecekler yerine su, limonata, portakal suyu, maden suyu gibi daha doğal içerikli sıvıları öneriyor. Asitli içecekler en çok çocuklar için tehlike arz ediyor. Obezitenin temelini oluşturan asitli içecekler çocukların sağlıklı gelişimini olumsuz etkiliyor.

Zararlı içecekler çocukların bağışıklık sistemini hedef alarak hastalıklara karşı savunmasız kalmalarına sebep oluyor.Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, çocukların sağlıksız beslenmesine dikkat çekerek sıvı alımında asitli içeceklerin tercih edilmesinin ne denli tehlikeli olduğunu belirtiyor. Gazlı içeceklerin çok tüketimi su tüketimini azalttığından vücut susuz kalıyor. Susuz kalan vücut ise zarar görüyor. Öte yandan gazlı içecekler barındırdığı yüksek oranda şeker ve asit ile bağışıklık sisteminin zayıflamasını hızlandırıyor.

Çocuklar yaşları itibariyle okulda ve sokaklarda çok vakit geçirdiğinden bağışıklık sistemleri zayıfladığında çok çabuk hastalanıyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanlarına göre çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek, gazlı içeceklerin etkisinden arındırmak için su ve sağlıklı sıvı tüketimini artırmak, abur cubur tüketimini azaltmak, sağlıklı yemek ve atıştırmalıklarla beslenme düzenine geçilmesini öneriyor. Doktorlar bu döngüye Omega 3 desteği de katılmasını belirtiyor. Omega 3 besin desteği çocukların sağlıklı, güçlü büyümelerini sağlıyor, zekâ gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor.

Çocukların Tüketmesi Gerekli Olan Besinler

Çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için bol bol sebze, meyve ve balık tüketmesini sağlamalısınız. Çocuğunuz sebze, meyve ya da balık sevmiyorsa, ona bu besinleri sevdirmek yine size düşüyor. Eğlenceli ve renkli sunumlarla sofranıza çeşitlilik katarak bu besinleri farklı hallerde sunabilirsiniz.

Bilindiği üzere balığın çocukların büyüme ve gelişimini destekleme, bilişsel yetenek ve öğrenim başarısı, beyin sağlığı ve merkezi sinir sistemini geliştirme,  görme keskinliğini arttırma ve kalp-damar sağlığını koruma gibi göz ardı edilemeyecek seviyede olumlu etkileri var. Bu etkiler sebebiyle, haftada en az bir kere sofranızda balığa yer vermelisiniz.

Zengin Omega 3 Kaynağı Olarak Balık Tüketimi

Sebze ve meyve yememekte direten çocuklarınıza ise meyve ve sebze suyu içirebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve ve sebze suları son dönemlerde fazla popüler hale geldi. İnsanlar sebze ve meyve yemek yerine sebze ve meyve sularını tercih etmeye başladılar. Sıkılmış meyve ve sebze suları, konsantre meyve sularından sağlıklı ve insan sağlığına faydalı oluşu nedeniyle tüketilmektedir. Çocukların hazır içeceklere yönelmesindense farklı çeşitte ve renkte sıkılmış meyve ve sebze suyu içmelerini sağlamak daha yararlı olacaktır. Çünkü sebze ve meyveler pişirme esnasında içerdikleri bütün enzimleri kaybederler. Suları içildiğinde ise enzimler kaybolmadan vücuda alınır. Çocuğunuza bir bardak sebze veya meyve suyu içirirseniz alması gereken günlük besin ihtiyacını karşılamış olursunuz.

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Satın almak için tıklayınız Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp