1350
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Geçirgen Bağırsak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Yazar :

Geçirgen Bağırsak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir? Hastalığa İyi Gelen Dört Besine Dikkat!

Vücudunuzda hissettiğiniz, anlam veremediğiniz rahatsızlıkların sebebi geçirgen bağırsak sendromu olabilir. Söz konusu hastalık son yıllarda pek çok insanın şikayet ettiği bir sindirim problemidir. Geçirgen bağırsak sendromu nedir, belirtileri nelerdir gibi merak edilen soruların yanıtlarını yazıda bulabilirsiniz.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Geçirgen bağırsak sendromu yaşam kalitesini düşüren ciddi bir problem. Tedavi edilmediğinde daha önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsak sindirim sisteminin önemli bir parçasıdır. Besinler mideden sonra bağırsakta sindirilmeye devam eder. Bağırsak hücreleri birbirine bitişik şekildedir. Bu hücrelerden vitamin, mineral, sıvı ve sindirilmiş besin gibi zararsız maddeler geçer. Geçirgen bağırsak sendromu bağırsak hücreleri arasındaki bağın bozulması sonucu oluşur. Birbirine sıkı şekilde bitişik olan hücreler arasındaki bağ bozulduğunda, kana zararlı maddeler ve toksinler karışır.  Bunun sonucunda vücut sistemleri olumsuz  etkilenerek bazı rahatsızlıkları ortaya çıkarır.

Geçirgen bağırsak sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik yatkınlığın ana sebeplerden olduğu konusunda görüşler vardır. Bunun yanı sıra şeker oranı yüksek lif oranı az olan beslenme tarzı, paketli ve hazır gıdalar, alkol tüketimi, reçetesiz ilaç kullanımı ve stresin bu rahatsızlığa neden olduğu söylenir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Geçirgen bağırsak sendromu bir belirti ile kendini gösterdiği gibi bazen de hastalık ile anlaşılır. Geçirgen bağırsak sendromunun belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Besin alerjileri
 • Otoimmün hastalıklar
 • Cilt hastalıkları
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Kronik ishal veya kabızlık
 • Yorgunluk
 • Eklem ağrısı
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Migren
 • Vitamin eksiklikleri
 • Fibromiyalji
 • Aşırı kilo
 • Sık tekrarlanan enfeksiyonlar

Değişik gıdalara hassasiyet varsa ve yukarıda sıralanan rahatsızlıkların bazıları bir süredir yaşanıyorsa da geçirgen bağırsak sendromunundan söz edilebilir. Bu şikayetlere bir türlü çare bulamamak, Bağırsak düzeninin bozulduğu ile ilgili fikir verebilir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Geçirgen bağırsak sendromu tedavi edilebilmesi için hastanın önce semptomların farkında olması ve nedenlerini bilmesi gerekir. Öncelikle bağırsağın dokusunu bozan sebepleri ortadan kaldırmak gerekir.  Bunu için sağlıksız gıdalara veda edip, beslenme şekli düzenlenir. Sonra gerekli destek unsurları ve probiyotiklerle bağırsak florası desteklenir. Bağırsak hücre duvarının tekrar oluşması için beslenme planı yapılması, eksik mineral ve vitaminlerin düzenlenmesi için sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir.

Geçirgen Bağırsak Sendromuna İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Geçirgen bağırsak sendromu beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle beslenme şeklinin düzenlenmesi hastalığın belirtilerini azalttığına dair görüşler vardır. Bağırsak duvarını dengeleyen bazı besinler şöyledir:

 • Kemik Suyu: İçeriğindeki yüksek miktarda kolajen ve aminoasit nedeni ile bağırsak duvarındaki hücrelerin iyileşmesini sağlar.
 • Lifli Gıdalar : Sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur ve yararlı bakterileri besler.
 • Probiyotikler: Kefir, yoğurt, peynir, tarhana gibi probiyotik yönünden zengin besinler bağırsak florasını güçlendirir.
 • Sağlıklı Yağlar: Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı diğer yağlara göre daha kolay sindirildiği ve bağırsak hücrelerini güçlendirdiği için tercih edilir. Bunun dışında omega 3 de yüksek doğal yağ asitlerinden olduğu için, omega 3 içeren somon ve ton balığı gibi besinler tüketilebilir. Yine omega 3 yönünden zengin balık yağı tüketimi geçirgen bağırsak sendromu rahatsızlığına önlem almak ve hastalığı kolay atlatmak açısından iyi geldiği ifade edilir.

Günümüzde beslenme alışkanlıkları, hazır gıdalar, stres gibi pek çok sebep bağırsakların düzenini bozar. Pek çok insan geçirgen bağırsak sendromundan şikayetçi. Beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek ve stres faktörünü azaltarak vücuda fayda sağlanabilir.  Sağlıklı bir metabolizma için vücudun nelere ihtiyacı var bilmek gerekir. Bağırsak florasının desteklenmesinde gerekli olan balık yağı hakkında bilgi sahibi olmak için yazıya göz atabilirsiniz.


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp