1328
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Hamilelik Döneminde Neden Balık Yağı Kullanmalısınız?

Hamilelik Döneminde Neden Balık Yağı Kullanmalısınız?

Hamilelik Döneminde Neden Balık Yağı Kullanmalısınız?

Hamilelik başlangıcından sonuna kadar müthiş bir yolculuktur. Bu yolda yürürken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var elbette... Bunlardan ilki doğru beslenme! Anne karnındaki bebeğin ve annenin sağlığı açısından,hamilelik döneminde tüketilen gıdalar her zamankinden daha çok önem taşıyor. Gebelik süresince bebeğin aylara göre gelişiminin normal olması, annenin beslenme düzenine bağlıdır. Gebelikten ileri gelen mide bulantısı sebebiyle gıdalardan tiksinme gibi sorunlar olabilir. Bu sebeple beslenmede aksaklıklar meydana gelebilir ve sağlıklı beslenme sekteye uğrayabilir.

Hamilelik Döneminde Balık Yağı Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde özellikle Omega-3 içerikli gıdaların tüketimi büyük öneme sahip. Gerçi Omega-3 her yaş için gereklilik gösteriyor, fakat anne karnındaki bebeğin hayata sağlıklı bir başlangıç yapabilmesi amacıyla annenin Omega-3 açısından zengin beslenmesi,bebek için ekstra bir önem arz ediyor. Annenin, mümkün olduğunca balık tüketerek Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Fakat deniz kirliliğinden kaynaklı ağır metalleri içeren balıkların tüketimi bebekler üzerinde olumsuz etki oluşturabiliyor. Yeterli EPA ve DHA miktarı için soğuk deniz balıkları, mümkün olduğunca düşük oranda ağır metal için de temiz deniz balıklarının tüketimi tavsiye ediliyor. Yeterli balık tüketilemediği durumda, güvenilir bir balık yağı vücut tarafından üretilemeyen OMEGA 3 yağ asitleri EPA ve DHA desteği sağlayabiliyor. Hem soğuk deniz balıklarından elde edilen yüksek EPA ve DHA içerikli hem de hassas saflaştırma yöntemiyle ağır metallerden ve zararlı olabilecek diğer maddelerden arındırılmış yüksek üretim kaliteli balık yağlarını eczanelerde bulmak mümkün…

Her Balık Yağı Aynı Saflıktamı?

Her balık yağının aynı derecede saflığa sahip olmadığını unutmamak gerekiyor. Uzmanlar tarafından gebelik öncesinde, sürecinde ve sonrasında saflık derecesi yüksek balık yağının kullanımı tavsiye ediliyor. Anne karnındaki bebek için bu yağ asitlerindenözellikle DHA’nın ne kadar gerekli olduğu günümüzün bilinen bir gerçeği. DHA, anne karnındaki fetusun normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin gelişiminde rol oynarken, DHA’nın bu katkısı doğum sonrasında emzirilen bebekler için de devam ediyor. Bunu sağlayabilmek için annenin kendisi için ihtiyaç duyduğu Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA miktarını aldıktan sonra, üzerine 200 mg daha DHA alması gerekiyor. Anne sütü bebeğin bağışıklık gelişimini sağlayan ve mide bağırsak mukozasını geliştiren besin öğelerini içermekle birlikte bebeğin ihtiyacını karşılayan en ideal Omega-3 kaynağıdır da... Annenin bu aşamada kendisini Omega-3 açısından desteklemeye devam etmesi, bebek için gerekli olduğu kadar kendisi için de önem taşıyor.

Gebelik sürecinin sorunsuz geçmesi anne adayının dikkatine, kaliteli, doğal ve güvenilir ürünlerin kullanımına ve doktoruyla olan iletişimine de bağlıdır. Balık yağı besin değeri yüksek takviye edici gıdalardan biridir. Nitekim balık yağı şurubu:https://www.mollers.com.tr/mollers-omega-3-cod-liver-oil-250-ml-sivi veya Kapsülü tercihi yaparken ambalajının üzerinde yazan içindekiler kısmını okumayı ihmal etmemelisiniz. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvenilir ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp