1328
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Hamilelik Döneminde Neden Balık Yağı Kullanmalısınız?

Yazar : Möller's Editör

Hamilelik Döneminde Neden Balık Yağı Kullanmalısınız?

Hamilelik Döneminde ve Balık Yağı Kullanımı

Hamilelik başlangıcından sonuna kadar müthiş bir yolculuktur. Bu yolda yürürken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var elbette... Bunlardan ilki doğru beslenme! Anne karnındaki bebeğin ve annenin sağlığı açısından,hamilelik döneminde tüketilen gıdalar her zamankinden daha çok önem taşıyor. Gebelik süresince bebeğin aylara göre gelişiminin normal olması, annenin beslenme düzenine bağlıdır. Gebelikten ileri gelen mide bulantısı sebebiyle gıdalardan tiksinme gibi sorunlar olabilir. Bu sebeple beslenmede aksaklıklar meydana gelebilir ve sağlıklı beslenme sekteye uğrayabilir.

Omega 3 kaynağı balık yağının birçok faydası vardır. Beyin fonksiyonlarının gelişiminden bağışıklık sistemine kadar birçok farklı konuda sağlığımıza katkıda bulunan Omega 3 desteğini sağlayan balık yağı hamilelik sürecinde kullanılabilir mi?Anne adayı ve bebeğe nasıl faydaları vardır? Gebelik ve balık yağı arasında nasıl ilişki vardır? Tüm bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Gebelik Süreci ve Balık Yağı

Gebelik, bebeğin anne rahminde oluştuğu ve gelişmeye başladığı dönemin genel adıdır. Gebelik süresince anne, tükettiği besinlere son derece dikkat etmeli, hem bebeğin sağlığını hem de kendi sağlığını göz önünde bulundurmalıdır.

Balık yağı içeriğinde vücudun sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyulan Omega 3 yağ asitlerini barındırır. Omega 3 yağ asitleri anne karnındaki bebeğin beyin, sinir sistemi ve göz sağlığının gelişimini desteklerken; anne adayının da ruhsal durumu, kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etki yapar.

Anne karnındaki bebeğin normal beyin ve göz gelişimi, hamile kadınlar tarafından en az 250 mg EPA+DHA olmak üzere öncelikle kendi ihtiyacı olan Omega 3 yağ asitleri miktarı karşıladıktan sonra ek olarak 200 mg daha DHA alındığında sağlanmaktadır. Anne adaylarının kendisini Omega-3 açısından desteklemesi neticesinde bebeklerinde alerjik hastalık görülme ihtimalinin azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca gebelik döneminde kullanılan Omega 3 takviyesi sonucunda bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimi, uyku düzenini ve bağışıklık sisteminin de olumlu etkilendiği görülmüştür.

Gebelik dönemi süresince balık yağı takviyesi doktor kontrolünde uygun olan dozlarda kullanılmalıdır. Özellikle de gebelik döneminin son üç aylık döneminde bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi için balık yağı kullanarak Omega 3 ihtiyacının doğru bir biçimde karşılanması önem kazanır. Eğer bu üç aylık dönemde bebeğin ihtiyacı olan Omega 3 miktarı karşılanamazsa bebek annenin depolarını kullanır, bu da anne sağlığı için istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu dönemde Omega 3 takviyesi, anne adayının demir, B12 ve folik asit ihtiyacı kadar önemlidir.

Çoklu doymamış yağ asidi olarak nitelendirilen Omega 3, insan vücudu tarafından üretilemez. Bu nedenle dışarıdan balık, semiz otu, keten tohumu gibi Omega 3 içeren besinlerden veya balık yağı gibi takviye edici gıdalardan alınabilmektedir. Gebeliğin yanı sıra tüm yaşam boyunca sağlık için elzem olan Omega 3 ihtiyacının düzenli karşılanması gerekmektedir.

Gebelik Sürecinde Omega-3 Kullanımı Ne Gibi Faydalar Sağlar?

  • Omega 3 kaynağı olan balık yağının gebelik döneminde düzenli olarak kullanımı gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon etkileriolarak da bilinenpreeklampsi riskini önleyebilir.
  • Gebelik döneminde alınan Omega 3 takviyesi anne adayında, hem erken doğum olması durumunda hem de doğum sonrasında annede meydana gelebilecek depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Gebelik döneminde yeterince Omega 3 takviyesi almış olan anne adaylarının bebeklerinde doğum sonrasında daha az uyku sorunu meydana geldiği gözlemlenmiştir.
  • Anne adayı gebelik sürecince yeterince balık yağı almamış, Omega 3 eksikliği oluştuysa, bebeğin doğum ağırlığı düşük olabilmektedir. Bu durum da Omega 3 takviyesi almanın bebeğin sağlıklı bir kiloda doğmasınakatkı sağladığını göstermektedir.
  • Sadece gebelik dönemindeOmega 3 desteği sağlayan balık yağı kullanmak değil, doğumdan sonra da balık yağı takviyesine devam etmek, anne sütüyle bebeğin Omega 3 ihtiyacının karşılanmasına, böylece bebeğin doğduktan sonra da zihinsel ve fiziksel gelişiminin desteklenmesine yardımcı olur.

Gebelik Süresince Balık Tüketimi

Gebelik süresince Omega 3 ihtiyacının beslenme yoluyla karşılanması için zengin bir kaynak olan balık tüketimi önerilmektedir. Eğer Omega 3 ihtiyacı balık tüketilerek karşılanacaksa, beslenme düzenine eklenecek bu balıkların, soğuk sularda yetişen balıklar arasından seçilmesi göz önünde tutulmalıdır. Çünkü soğuk sularda yaşayan balıklar, Omega 3 açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

Ancak günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan çevre kirliliği, denizlerde biriken cıva, arsenik gibi ağır metaller, denizlere karışan zararlı kimyasal maddeler balık etinde birikmekte, üstelik dipte yaşayan balık türlerinde bu zararlı maddelerin daha yoğun bir biçimde biriktiği gözlemlenmektedir. Bu olumsuz şartlar göz önünde tutulduğunda gebelik döneminde Omega 3 ihtiyacının karşılanması için balık tüketilecekse dip balıkların tercih edilmemesi hayati bir önem taşır. Anne adayları, somon, hamsi, sardalya, levrek, çupra ve palamut gibi balık türlerini tercih edebilirler.

Hamilelik Döneminde Balık Yağı Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde özellikle Omega-3 içerikli gıdaların tüketimi büyük öneme sahip. Gerçi Omega-3 her yaş için gereklilik gösteriyor, fakat anne karnındaki bebeğin hayata sağlıklı bir başlangıç yapabilmesi amacıyla annenin Omega-3 açısından zengin beslenmesi, bebek için ekstra bir önem arz ediyor.

Annenin, mümkün olduğunca balık tüketerek Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Fakat deniz kirliliğinden kaynaklı ağır metalleri içeren balıkların tüketimi bebekler üzerinde olumsuz etki oluşturabiliyor. Yeterli EPA ve DHA miktarı için soğuk deniz balıkları, mümkün olduğunca düşük oranda ağır metal için de temiz deniz balıklarının tüketimi tavsiye ediliyor. Yeterli balık tüketilemediği durumda, güvenilir bir balık yağı vücut tarafından üretilemeyen OMEGA 3 yağ asitleri EPA ve DHA desteği sağlayabiliyor.

Hem soğuk deniz balıklarından elde edilen yüksek EPA ve DHA içerikli hem de hassas saflaştırma yöntemiyle ağır metallerden ve zararlı olabilecek diğer maddelerden arındırılmış yüksek üretim kaliteli balık yağlarını eczanelerde bulmak mümkün…

Her Balık Yağı Aynı Saflıkta mı?

Her balık yağının aynı derecede saflığa sahip olmadığını unutmamak gerekiyor. Uzmanlar tarafından gebelik öncesinde, sürecinde ve sonrasında saflık derecesi yüksek balık yağının kullanımı tavsiye ediliyor. Anne karnındaki bebek için bu yağ asitlerinden özellikle DHA’nın ne kadar gerekli olduğu günümüzün bilinen bir gerçeği.

DHA, anne karnındaki fetusun normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin gelişiminde rol oynarken, DHA’nın bu katkısı doğum sonrasında emzirilen bebekler için de devam ediyor. Bunu sağlayabilmek için annenin kendisi için ihtiyaç duyduğu Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA miktarını aldıktan sonra, üzerine 200 mg daha DHA alması gerekiyor. Anne sütü bebeğin bağışıklık gelişimini sağlayan ve mide bağırsak mukozasını geliştiren besin öğelerini içermekle birlikte bebeğin ihtiyacını karşılayan en ideal Omega-3 kaynağıdır da... Annenin bu aşamada kendisini Omega-3 açısından desteklemeye devam etmesi, bebek için gerekli olduğu kadar kendisi için de önem taşıyor.

Gebelik sürecinin sorunsuz geçmesi anne adayının dikkatine, kaliteli, doğal ve güvenilir ürünlerin kullanımına ve doktoruyla olan iletişimine de bağlıdır. Balık yağı besin değeri yüksek takviye edici gıdalardan biridir. Nitekim balık yağı şurubu:https://www.mollers.com.tr/mollers-omega-3-cod-liver-oil-250-ml-sivi veya Kapsülü tercihi yaparken ambalajının üzerinde yazan içindekiler kısmını okumayı ihmal etmemelisiniz. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvenilir ürünleri tercih etmelisiniz.

Balık sevmeyen anne adayları için balık yağı kapsülleri

Balık tüketmeyi tercih etmeyenveya yeteri kadar tüketemeyen anne adayları Omega 3 ihtiyacını balık yağı kapsülleri ile de karşılayabilirler. Tercih edilecek balık yağının doğal balık yağından ibaret olması, tavsiye edilen günlük kullanım dozunun ihtiyacı karşılayan EPA ve DHA (Daha fazla detay için tıklayınız.) miktarlarını içermesi veağır metallerden arındırılmış güvenilir saflıkta olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerisinde vitaminler bulunan balık yağlarının hamilelik döneminde kullanılabilmesi için doktor onayının alınması tavsiye edilir.

Kaynaklar:

https://www.haberturk.com/saglik/haber/1009843-omega-3-erken-dogum-olasiligini-azaltiyor
https://www.medikalakademi.com.tr/gebelikte-balik-yagi-kullaniminin-anne-ve-bebege-faydalari/
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gebelikte-omega-3-anne-bebek-sagligini-olumlu-etkiliyor/

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp