1349
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Haşhaşın Az Bilinen Faydaları

Yazar : Möllers Editör

Haşhaşın Az Bilinen Faydaları

Haşhaş Ne İşe Yarar?

Gelincikler ailesinden olan haşhaşın kökeni Asya’ya dayanmaktadır. Ülkemizde Afyon ve Kütahya yörelerinde yetişen haşhaş doğal bir ağrı kesicidir. Mutfaklarda da sıkça kullanılır. Haşhaş nedir, haşhaşın faydaları ve zararları nelerdir sorularının cevaplarını sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Haşhaş Nedir?

Doğada pembe, beyaz, eflatun ve kırmızı renkli çiçekleriyle bulunan haşhaş, özel izin alınarak yetiştirilen bir bitkidir. Taç yaprakları döküldükten sonra büyüyen kapsül şeklindeki gövdedeki tohumlardan elde edilir. Yağlı tohumlardan oluşan bitki, ezilerek ve karartılarak mutfaklarda sıkça kullanılan bir malzemeye dönüşür. Ilık ve sıcak yerlerde yetişen bu ürün her yıl bir defa ürün verir. Haşhaşın kullanım alanı yüzde doksan oranla tıp sektörü içindedir. Haşhaş ağrı kesici yapımında kullanılan bir maddedir. Kalan yüzde onluk kısım ise daha çok lezzet katmak ve süsleme amaçlı olarak mutfaklarda kullanılır. Zengin Anadolu mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri olan bu bitki özellikle hamur ürünlerinde  ve tatlılarda kullanılır.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaş tohumları çeşitli şekillerde tüketilmekle birlikte mineral ve yağ asitleri açısından zengindir. Protein ve lif kaynağıdır. Doğru kullanıldığında vücuda pek çok faydası vardır. Haşhaşın faydalarından bazıları şöyledir:

 • Haşhaş tohumları kalp için gerekli yağ asitlerine sahiptir. Bu nedenle kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu söylenir.
 • Lifli besin kaynağı olduğu için kabızlık tedavisine yardım eder.
 • Sakinleştirici etkisi vardır. Stres seviyesini azaltır. Uykuya geçmeyi kolaylaştırır ve rahat uyumayı sağlar.
 • İçeriğindeki çinko ve antioksidanlar, göz hastalıklarına karşı korur.
 • Tohumlarında bakır, demir ve çinko bulunması kansızlık gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardım eder ve bağışıklığı destekler.
 • Kolesterol seviyesini düzenler.
 • Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi verir ve bu nedenle diyet yapanlar için uygundur. 
 • Hücre yenileyici etkisi olduğu için, sağlıklı bir cilt için faydalıdır. Egzama hastalığına karşı iyileştirici özelliği olduğu ifade edilir.
 • Kolajen üretimine yardım ederek, kemikleri ciddi hasarlardan korunmasına katkı sağlar.
 • Tohumlarından yüksek miktarda omega 3 elde edilir. Omega 3 açısından en zengin besin balıktır. Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA içerir. DHA normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasında rol oynar. EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur. DHA’ nın anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve normal göz gelişimini destekler. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.
 • Balık tüketmeyenler veya vejetaryenler için haşhaş alternatif omega 3 kaynağı olabilir. Haşhaş yağı en iyi bitkisel omega 3 kaynaklarından biridir.

Omega 3 hakkında bilgi için https://www.mollers.com.tr/omega-3

Haşhaşın Zararları Var mıdır?

 

Haşhaş çok etkili bir bitkidir. Bu nedenle kullanırken dikkat etmek gerekir. Tüketim sıklığı ve miktarına bağlı olarak bazı zararları söz konusu olabilir. Haşhaşın zararlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Her besinde olduğu gibi alerji ihtimali olabilir. Kaşıntı, kusma, ciltte kızarıklık ve kabartı, solunum güçlüğü alerjinin göstergesi olabilir.
 • Aşırı miktarda tüketildiğinde, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir.
 • Kullanılan miktara ve kullanım sıklığına bağlı olarak, zihin bulanıklığı ve bağımlılık yapabilir.
 • Sindirim sistemini bozarak ishale neden olabilir.
 • Çocuklarda kullanırken dikkatli olmak ve bir uzmana danışarak kullanılmak en iyisidir.

Haşhaş ülkemizde yetişen, ulaşılması kolay bir besin kaynağıdır. İçerdiği yağ asitleri açısından balık tüketemeyenler, vejetaryenler ve veganlar için omega3 kaynağıdır. 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp