304
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Her balık yağı aynı saflıkta mıdır?

Yazar :

Her balık yağı aynı saflıkta mıdır?

HER BALIK YAĞI AYNI SAFLIKTA MIDIR?

Balık Yağları konusunda uzun yıllardır yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları, balık yağlarının sağlığımız üzerine olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Uzmanlar her yaşta omega-3 ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, mutlaka beslenme düzenimizde omega-3 içerikli gıdaların olması gerektiğini vurgulamaktadırlar. 

Hastalık oluşturan etkenlerin artış göstermesiyle birlikte, günümüzde sağlığımızı korumak güçleşmekte, yoğun yaşam tarzından kaynaklı olarak sağlıklı beslenmeden uzaklaşa bilmekteyiz. Oysaki,vücudumuz üretemese de, omega-3 içeren besinlerin tüketimiyle omega-3 ihtiyacının dışarıdan karşılanması sağlanarak zihnimizi ve bedenimizi birçok hastalığa karşı korumamız mümkün olabilir.

Omega-3 içerikli gıdaları yetersiz tüketiyorsak ve ya hiç tüketemiyorsak, o zaman da balık yağı gibi omega-3 kaynağı olan takviyelerden destek alabilmekteyiz.Balık yağları, günümüzde belki de en sıklıkla tüketilen takviye edici gıdalardır. Peki, sağlığımıza destek olması amacıyla kullanıyor olduğumuz balık yağlarının tümü güvenilir mi? 

Bazı balık yağlarının zararlı etkileri olup olamayacağını hiç düşündünüz mü?  Birçok kişi tüm balık yağı markalarının aynı saflıkta olduğunu zannediyor olabilir.  Oysaki “saflık” balık yağlarını birbirinden ayıran en önemli özelliklerden birisidir.  Balık yağı tercihi yapılırken uzun süreli ve güvenle kullanım açısından en fazla dikkat edilmesi gereken husus “balık yağının ne kadar saf olduğu” olmalıdır. 

Balık Yağlarında Saflık Ne Demektir?

 Balık yağları balıklardan elde edilir. Balıklar yaşadıkları denizlerin kirlilik oranına bağlı olarak kurşun, civa, kadmiyum, arsenik, dioksin, PCB ler gibi sağlığımıza zararlı olan toksik maddelerin yanısıra mikrobiyolojik bulaşanları da içermektedirler. Balıkları tüketerek bu toksik maddeleri de almaktayız, fakat her gün balık yenmemesi nedeniyle vücudumuz balıkla aldığı toksik maddeleri tolere edebilmektedir.

Öte yandan balıktan üretilen balık yağlarının her gün düzenli tüketildiği göz önüne alındığında, tavsiye edilen günlük kullanım dozuyla bu maddelerin vücut tarafından tolere edilemeyen miktarları alınıyorsa, o zaman balık yağının faydasından çok zararından bahsetmek söz konusu olacaktır.

Vücudumuz bu maddeleri kısmen tolere edebilmektedir, fakat bu miktarların üzerinde alım söz konusu olduğu zaman kanser oluşumuna ve ya bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlayabilirler.  İşte bu durumu önlemek amacıyla balık yağlarının üretimi sırasında saflaştırma yönteminin uygulanması, balık yağının bu maddelerden arındırılmasına yardımcı olur. 

Elbette her saflaştırma yöntemi aynı titizlikte sonuç vermemektedir.  Balık yağının elde edildiği balıkların temiz denizlerde yaşaması söz konusu olsa dahi, yine de hassas bir saflaştırma yönteminin uygulanması toksik maddelerden arındırılmasını, böylece balık yağının tüketici tarafından uzun süreli kesintisiz kullanılabilirliğini sağlar.Saflaştırmanın da uygulanması ile tamamlanan balık yağı üretimi sonrasında mutlaka firma içi analizleriyle birlikte akredite laboratuvarlar tarafından da balık yağının analizinin yapılması gerekmektedir. Bu analizlerde GOED (Global Organization for EPA and DHA Omega-3s) standartları esas alınmaktadır. 

GOED, CRN’in (Council for Responsible Nutrition – BeslenmeKonseyi) omega-3 çalışma grubu üyeleri tarafından geliştirilmiş küresel ve bağımsız bir kuruluştur.  Kendisine üye olan üretici firmaları denetlemekte, bu firmalar tarafından üretilen balık yağlarının yüksek kalitede ve en iyi saflıkta olması için kendi belirlediği standartları uygulama zorunluluğu getirmekte ve böylece tüketiciye yüksek kalite ve güvenilir balık yağlarının ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Sağlığımız için tehdit oluşturmasını önlemek amacıyla,uluslararası geçerliliği olan GOED tarafından,tüm balık yağlarının içeriğinde bulunabilecek toksik maddelerin vücutta tolere edilebilir maksimum değerleri belirlenmiştir. Balık yağı analizlerinde GOED tarafından belirlenmiş referanslar esas alınır. Bir balık yağının içeriğinde bulunabilecek toksik maddelerin miktarları belirtilen bu referansları aşmamalıdır. Balık yağının analiz sertifikalarında, sonuçların bu değerlere göre kıyaslaması yapılarak uygun olup olmadığı belirtilmektedir.

Bu miktarlardan az olan balık yağları saftır. Referans olan bu değerlere kıyasla balık yağının içeriğindeki bu maddeler ne kadar az ise saflık oranı, dolayısıyla da güvenilirliği daha da artmaktadır. Nitekim Avrupa’da bebeklik döneminde dahi kullanılabilen balık yağı markasının olması mükemmel saflığından dolayıdır. Her balık yağının aynı kalite ve saflıkta olmadığı unutulmamalıdır.    


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp