77
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > ISO 22000 Belgesi ve Önemi

Yazar : Möller's Editör

ISO 22000 Belgesi ve Önemi

ISO 22000 Belgesi Nedir?

İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Bu prensibe özellikle gıda alanında hizmet veren bütün firma ve işletmeler tarafından gerekli önem verilmeli ve bu husus firmalar için birincil öncelik olmalıdır. Bu anlayış ile 1 Eylül 2005 tarihinde yayımlanan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, insan sağlığının korunması maksadıyla güvenli gıda üretim zinciri oluşturulmasını hedefleyen, üretilen gıdaların amacına uygun olarak hazırlandığından ve tüketildiğinden emin olunmasını sağlayan ve uluslararası alanda geçerliliği bulunan bir gıda güvenliği standardıdır. ISO 22000 Belgesinin diğer bir amacı ise gıdanın üretilmesinden tüketilmesine kadar bütün aşamalarda izlenebilirliğini ve kontrol edilebilirliğini sağlamak ve bu maksat ile gıda tedarikçileri, tüketiciler, yasal otoriteler dahil ilgili tüm birimler arasında iletişimi sağlamaktır.

ISO 22000 Belgesi Zorunlu mudur ?

ISO 22000 Belgesinin amacı, tüketilen ürünler neticesinde bireylerin gıda kaynaklı problemler yaşamasının engellenmesidir. Bunun yanında, Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine sahip firmaların  üretim, nakil ve depolama hususlarında, temizlik, hijyen ve sanitasyon uygulamalarında ve ayrıca eğitim, iletişim ve diğer gerekli konularda da gerekli özeni göstermeleri beklenir. Dolayısıyla ISO 22000 belgesini sadece gıda güvenliği kavramı ile sınırlandırmak doğru olmaz. ISO 22000 belgesinin ortaya koyduğu standartlar; üretim, nakliyat, servis ve hizmet aşamalarının kalitesini belirler ve bu aşamaların geliştirilmesinde kritik rol oynar. Bununla beraber bu belgenin firmalar tarafından alınması yasal olarak zorunlu değildir. Bu noktada, ISO 22000 Belgesi gerekli midir? diye düşünülebilir. Şöyle ki  özellikle  uluslararası alanda rekabet edebilmek ve bunun gereği olarak firmamızda olduğu gibi belirli standartların üzerinde kaliteli ve nitelikli gıda üretimi yapabilmek için bu alanda faaliyet gösteren firmaların ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olmaları beklenir.

ISO 22000 Belgesi Nasıl Alınır ?

ISO 22000 Belgesi almak için öncelikle temel hijyen ve sağlık koşullarının sağlanması, gıda ve çevre sanitasyonunun yapılması ve çalışan personele hijyen eğitiminin verilmesi gibi bazı önemli şartların işletmeler tarafından yerine getirilmesi gerekir. Peki, ISO 22000 Belgesini hangi kurumdan alınır? ISO 22000 belgelendirmesi yapan birçok kuruluş piyasada yer alır. Dolayısı ile belge almaya karar verildiğinde güvenilir bir firmanın bulunması ve fiyat konusunda gerekli ön araştırmanın yapılarak firma ile anlaşmanın yapılması önemlidir. Belgelendirici firmanın tespit edilmesine müteakip sözleşme imzalanır ve denetleme çalışmaları başlar. Belgelendirmeden sorunmlu firma, denetim çalışmlarının işletmelerin ofislerinde ve üretim tesislerinde yapabilir. Bu aşamalarda öncelikle sistem dökümanları incelenir varsa eksik hususların tamamlanması için firmaya zaman verilir. Doküman süreçlerinin başarı ile tamamlanmasını müteakip üretim aşamaları izlenerek verilecek belged ortaya konan standart gerekliliklerinin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Bütün denetleme aşamalarından sonra bir rapor düzenlenerek eğer uygun görülür ise firmaya ISO 22000 belgesi verilir.

ISO 22000 Belgesi Faydaları Nelerdir?

ISO 22000 belgesine sahip olmanın firmalara getirdiği önemli avantajlar vardır. Bu avantajların en önemlileri maddelerde verildiği gibidir.

 1. Belge ile birlikte firmanın uluslararası alanda rekabet etmesi kolaylaşır.
 2. Firmaya güven artığından dolayı, firmanın üretim yaptığı alanda ön plana çıkmasını sağlanır.
 3. Üretimin her aşamasında riskler minimum seviyeye indirilir ve muhtemel hataların önceden önüne geçilir ve bunun neticesinde de üretim maliyetleri en aza indirilir.
 4. Tüketicilerin gıda kaynaklı sağlık sorunu yaşamalarının önüne geçilir.
 5. Firma bünyesinde istihdam edilen personelin ve çalışanların gıda güvenliği, hijyen vb. konıularda bilinçlendirilmesi sağlanır.
 6. Firmanın, uygulamış olduğu sistem neticesinde yasal denetime her an hazır halde olması sağlanır.
 7. Firmanın stok kontrolünün daha iyi gerçekleşmesi sağlanır.
 8. Ürünlerin; üretilmesi, tedarik edilmesi, taşınması vb. aşamalarda görev alan tedarikçiler, müşteriler ve çalışanlar arasında güçlü bir iletişim ağının kurulması sağlanır.
 9. Üretim ve diğer aşamalarda her alanda meydana gelen kaynak israfının azaltılması sağlanır.
 10. En nihayetinde tüketicinin firma ürünlerine ilişkin memnuniyeti ve firmaya karşı ise güveni artar.

ISO 22000 Belgesini Kimler Alabilir ?

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi isminden de anlaşılabileceği gibi gıda ile ilişkisi bulunan sektörleri hedef alır. Dolayısı ile ISO 22000 Belgesini gıda üretim zincirinde yer alan bütün firmalar alabilir. Gıda alanında hizmet veren başlıca firmalar aşağıda sıralandığı gibidir.

 1. Gıda üretimi yapan işletmeler.
 2. Hazır yemek alanında hizmet veren firmalar.
 3. Gıda üretimi haricinde depolama, nakliyat veya satış işlemlerini yapan firmalar.
 4. Özellikle gıda alanında temizlik, hijyen ve sanitasyon alanında hizmet veren firmalar.
 5. Gıda üretim aşamalarında kullanılan ekipmanları üreten firmalar.
 6. Gıda alanında kullanılan ambalajları üreten firmalar.
 7. Yem üretici firmalar.

Diğer sertifikalarımız: Friend Of The Sea, GOED Omega 3, Neden Möller's


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp