Yazar :

Mart Ayında Tüketilen Balıklar

Mart Ayında Tüketilen Balıklar

Balık sağlıklı bir beslenme listesinin ana öğelerindendir. Haftada en az iki defa tüketmek gerekir. Saklama ve pişirme koşulları ile her ay sezonu gelen taze balığı tüketmek de sağlık için önemlidir. Mart ayında tüketilen balıklar nelerdir ve hangi ay hangi balık yenir gibi merak ettiğiniz konular için ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. 

Balığı Mevsiminde Tüketmek Neden Önemlidir?

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık tüketimi Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça geridedir. Kişi başı yıllık balık tüketim miktarı 8 kg dır. Bu oldukça düşük bir miktar. Sağlık ve yeterli beslenme için balık öğünlerimizden eksik edilmemesi gereken bir besindir. Balık içerdiği omega 3 yağ asitleri, protein, A, D vitaminleri, çinko, selenyum, iyot, folik asit, fosfor, kalsiyum, balık yağları türleri gibi vücut için gerekli mineralleri içermesi nedeniyle sık tüketilmesi gerekir. 

Balık tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta da mevsiminde ve uygun ayda doğru balığı seçmektir. Tazeliğine de önem vererek mevsimine uygun balık seçmek, doğru saklama koşulları ve pişirme yöntemlerini kullanmak balığın vücuda sağlayacağı faydayı artırır. 

Mevsimine uygun balık tüketmek aynı zamanda yumurtlama zamanı gelmiş balıkların yenmesine engel olur. Pek çok balık nisan ve ekim ayları arasında yumurtlar. Yumurtlama dönemindeki balıkları yemek deniz ekosistemine zarar verir. Yumurtlama dönemindeki veya yavru balıkları tüketmek türlerinin yavaş yavaş azalmasına neden olur. 

Mart Ayında Hangi Balıklar Tüketilir?

Bu nedenle hangi ayda hangi balığın tüketileceğini bilmek en doğru kararı vermenizi sağlar. Mart ayında tüketebileceğiniz balıklar şu şekildedir:

  • Mezgit
  • Kalkan
  • Levrek
  • Kefal
  • Gümüş
  • İzmarit
  • Kaya balığı
  • Mersin
  • Yayın

Yukarıda saydığımız balıklar, mart ayında bol bulunur ve çok lezzetlidirler. Uskumru ve çiroz balıkları ise yine mart ayında olmaya başlar. 

Hangi Ayda Hangi Balık Tüketilmelidir?

Doğru balığı tercih etmek için diğer aylarda da hangi balıkların tüketilmesi gerektiğini bilmek balığın faydalarından üst düzeyde yararlanmayı sağlar. Yılın diğer aylarında tüketilmesi gereken balıklar şu şekildedir:

Ocak: Uskumru, lüfer, istavrit ve lüfer bu ayın en lezzetli balıklarıdır. En bol bulunan balıklar ise tekir, kırlangıç ve çinekop balığıdır. Kefal ve hamsi de yağlı duruma geldikleri için bol bol tüketilebilir.

Şubat: Hamsi, kefal, levrek, gümüş, izmarit, mersin, torik, kaya balığı şubat ayının balıklarıdır. Kalkan balığının başlangıcı da şubat ayıdır.

Mart: Mezgit, kalkan, levrek, kefal, gümüş, izmarit, kaya balığı, mersin ve yayın balıkları mart ayında bol miktarda bulunur.

Nisan: Bu ayda en fazla avlanan balık kalkan, levrek ve mercandır. Bu balıkların yanı sıra kefal, gümüş, izmarit, mersin, morina ve kaya balığı da lezzetlidir.

Mayıs: Bu ay balık açısında bereketlidir. Barbunya, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, kırlangıç, kılıç balığı, karides, iskorpiti gibi balıklar tüketilebilir. Kefal, levrek, kaya balığı, mezgit, mersin, mercan, izmarit ve gümüş balıkları da lezzetlidir.

Haziran: Balık açısından verimsiz bir aydır. Mercan, kaya balığı, mersin, orkinos, orfoz, sardalya, akya balıkları tüketilebilir.

Temmuz: Sardalya balığının mevsimidir. Çinekop, sarıağız, sarıkanat, akya, orkinos, kaya balığı, sinarit ve trança bu ayda tüketilebilecek balıklardır. Barbunya, istavrit, tekir, pavurya ve ıstakoz da tercih edilebilir.

Ağustos: İstavrit oldukça lezzetlidir. Çinekop, orkinos, kaya balığı, sarıağız, sinarit, sarıkanat balıkları tüketilebilir. Çingene palamudunun başlangıç ayıdır.

Eylül: Palamut balığının büyüdüğü ve tüketilmeye başlandığı aydır. Lüfer, izmarit, çinekop, çipura, kolyoz, barbun, kılıç ve kırlangıç balıklarının bol avlandığı zamandır.

Ekim: Çipura, kılıç, levrek, barbun, lüfer, tekir, sardalya, orfoz, troço balıkları tüketilebilir. Palamut ve pisi balığının en lezzetli zamanlarıdır. Ekim ayı balık mevsiminin canlı olduğu bir aydır.

Kasım: Bu ay lüfer balığının lezzetli zamanıdır. Sarıağız, tekir, lüfer, palamut, torik, uskumru, kefal, sazan ve yayın balıkları lezzetlidir. Bol miktarda tüketilebilir.

Aralık: Palamut, lüfer, uskumru, torik ve hamsinin lezzetli olduğu aydır. Tekir balığı bol miktarda avlanır.

Sağlıklı beslenme için balık tüketmek kadar balığın doğru ayda tüketilmesi de önemlidir. Balık her ay için farklı lezzette ve çeşit çeşittir. Bu lezzet çeşitliliğinden yararlanarak hem sevdiğiniz balığı tüketir hem de sağlıklı beslenebilirsiniz. Balık doğru saklama koşullarına uygun taze olarak tüketilmelidir. Pişirme koşulları da önemlidir. Balığı kızartmak yerine ızgara ya da buğulama tercih edilirse daha sağlıklı olur.


WhatsApp Satın almak için tıklayınız