91
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Morina Balığını Tanıyor Musunuz? Cod Balığı Karaciğeri (CodLiverOil)

Yazar : Möller's Editör

Morina Balığını Tanıyor Musunuz? Cod Balığı Karaciğeri (CodLiverOil)

Denizlerin Büyük Balığı: Morina (Cod)

Balık bilginize ne kadar güvenirsiniz? Bugün size bir balık türünden bahsetmek istiyoruz. Tabii ki bu balıktan bahsetmeyi tesadüfen seçmedik. Bahsedeceğimiz balık, Möller’s Omega 3 balık yağının özünü aldığı gücün kaynağıdır. “Morina (Cod) Balığı” olarak bilinen bu balığın karaciğer yağının faydalarından sürekli söz ediyoruz. İnsan sağlığına birçok faydası olan morina balığının kendisini göz ardı edersek haksızlık etmiş oluruz. Morina balığının yaygın olarak bilinen ismi Büyük Mersin Balığı’dır.

Bilimsel adı ise “Huso Huso”dur. Acipenserida familyası ile Acipenserinae alt familyasının ve Acipenseriformes takımının bir üyesidir. Genelde iri türleri 6 metre boyundadır. Boyu 8.6 metreye kadar, ağırlığı da 1300 kilograma kadar ulaşabilir. Küçükler, büyüklere nazaran hareketlidir. Büyük morina balıkları ise daha yavaş hareket ederler. Pulları yaşlandıkça aşınır ve kaybolur. Ağzı geniştir, somağının üzerinde iki tane uzun bıyık mevcuttur.

İlkbaharın sonunda nehirlerin alt ve üst kısımlarında, sonbaharın sonlarında ise üst kısımlarda yaşarlar. Taşlık ve çalıların üzerine yumurtlarlar. Büyük dişi morina balıkları yaklaşık 7 milyon tane yumurta bırakır. En fazla bir hafta sonra, yumurtalar çatlar, yavrular çıkar ve açık denize göç ederler. Yetişkinler ise denize döner. Erkeklerin erginleşmesi 12-16 yıl, dişilerin erginleşmesi 20 yıl sürer. Defalarca yumurtlama dönemi geçirerek ve göç ederek 100 yaşlarına kadar yaşayabilirler.

CodLiverOil (Morina Balığı Karaciğer Yağı) Önemi

Möllers Morina Balığı

Codliveroil (morina balığı karaciğer yağı),Kuzey Atlantik Denizi’nde yaşayan morina balığının karaciğerinden elde edilen bir çeşit balık yağıdır. İskandinav ülkelerinde kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır ve Vikingler döneminde, vücut direncinin artırılması amacıyla kullanılmıştır. 1850’li yıllardan itibaren de takviye edici gıda olarak üretilmekte, halen günümüzde özellikle İskandinav ülkelerinde başlıca kullanımı olmakla birlikte dünyada kullanımı gün geçtikçe artan bir besin öğesidir.

CodLiverOil’ın (Morina balığı karaciğeri yağı) önemi, omega 3 açısından zengin olması ile birlikte A ve D vitaminlerinin de doğal kaynağı olmasından dolayıdır ve böylece standart balık yağlarından farklılık gösterir. Hem omega-3 yetersizliğinin hem de D vitamini eksikliğinin önlenmesine yardımcı olan güçlü bir destektir.

İşte D vitamininin eksikliğinin belirtileri

Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki; her omega 3 desteği sağlayan balık yağı aynı kalitede olmadığı gibi her codliveroil da aynı kalitede değildir. Tüm balık yağlarında olduğu gibi üretim aşamasında uygulanan saflaştırma yöntemi codliveroil ürünleri için de oldukça önemlidir.

Ne kadar hassas saflaştırma yöntemi uygulanırsa o kadar ağır metaller gibi sağlığa zararlı olabilen toksik maddelerden arındırılmış güvenle kullanılabilen balık yağı elde edilir. Kaliteli bir codliveroil ürününde, balıktan gelen A ve D vitaminleri üretim aşamasında balık yağından ayrıştırılır ve sonrasında istenilen miktarlarda balık yağına dahil edilir. Böylece sağlıklı yaşam için vücudun ihtiyaç duyduğu önemli vitaminlerden olan,fakat yağda çözünen vitaminler olması nedeniyle yüksek miktarlarda alınması istenmeyen A ve D vitaminleri miktarları sınırlandırılarak yüksek değerlerde alınması önlenir.

Sadece günlük ihtiyacı karşılayabilen değerlere sahip olmasıyla her gün ve her mevsim kullanıma uygun hale gelir.Tüm balık yağları için geçerli olduğu gibi codliveroil ürünleri için de yüksek kalitede üretim teknolojisinin uygulanması neticesinde, doğallığı korunur, saf balık yağı elde edilir, A ve D vitaminlerini uygun miktarlarda içerir, böylece uzun süreli güvenle kullanım olanağı sağlanır. 

Morina Neden Tercih Edilmeli?

Codliveroil

Omega-3 yağ asidinin en iyi doğal kaynaklarının sardalya, somon, morina gibi okyanus balıkları olduğunu söyleyebiliriz. Fakat içerdikleri omega-3 yağ asidi konsantrasyonu bir balık türünden diğerine farklılık göstermektedir. Başka bir ifadeyle; omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın kalitesi ve miktarı balıktan balığa farklı olmaktadır.

Bu balıklar arasında omega-3 yağ asitlerinin en yüksek konsantrasyonuna sahip olan kaynak ise morina balığıdır. 100 gr başına diğer balıklar en fazla 2,5 gr omega-3 içerirken, morina balığının karaciğeri 18,5 gr kadar omega-3 içerebilmektedir. Bu durum diğer balıkların omega-3 içeriğine kıyasla morina balığı karaciğerinin güçlü bir omega-3 kaynağı olmasını sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda balıklardaki omega-3 miktarları dağılımının nasıl olduğunu inceleyebilirsiniz.

Omega-3’ün vücudumuzda etkili olan metabolitleri EPA ve DHA’dır. Bu yağ asitlerinin ne olduğuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız “EPA ve DHA’nın Açılımı Nedir?” ve “Hangi Miktarda Ne Kadar Omega-3 Yağ Asitleri EPA ve DHA Mevcut?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Cod balığı (Morina); selenyum, sodyum ve potasyum açısından da zengin, az kılçıklı ve löp et şeklinde bir balıktır. Et lezzeti açısından da oldukça lezzetli olan morina balığıyla en yakında tanışmanız dileğiyle…

 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Satın almak için tıklayınız Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp