309
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Neden Morina Balığı Karaciğer Yağına İhtiyaç Duyarız?

Neden Morina Balığı Karaciğer Yağına İhtiyaç Duyarız?

Neden Morina Balığı Karaciğer Yağına İhtiyaç Duyarız?

Zararlı çevresel etkilerin artış göstermesi ve yaşam koşullarından kaynaklı sağlıklı beslenme düzeninden uzaklaşılması sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar, gün geçtikçe artan kronik hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı yaşamın desteklenmesi amacıyla sağlıklı ve çeşitli gıdaların düzenli tüketilmesi önerilerinde bulunarak bizlere yol göstermeye çalışıyorlar.

Omega-3 besin öğesine sahip gıdaların da sağlıklı beslenme düzeninde çarkın önemli bir dişi olduğunu, zihin ve beden sağlığı açısından omega-3’ün mutlaka besinlerle alınması gerektiğini belirtiyorlar. İstatistiksel verilere göre,en çok da balıktan elde edilen omega-3, ülkemizde maalesef yeteri kadar alınamıyor.

Bir yandan omega-3 eksikliğiyle mücadele ederken, diğer yandan günümüzün bir başka ciddi problemi olan D vitamini eksikliği de karşımıza çıkıyor. Büyük çoğunlukla D vitamini, güneş ışınlarının üzerimize dik geldiği zamanlarda faydalanabildiğimiz UVB ışınları sayesinde vücudumuzda sentezlenebiliyor.

Güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerine karşı korunmamız, öğlen güneşinden kaçınmamız ve güneşli zamanları ev, işyeri ve diğer kapalı ortamlarda geçirmemiz nedeniyle de maalesef büyük oranda D vitamini eksikliğini yaşıyoruz.

D Vitamini Eksikliği Neye Sebep Olur?

D vitamini kemik sağlığının korunması için en çok gereksinim duyulan vitamindir. Bağışıklık sistemi koruyucusu olarak da bilinen bu vitaminin eksikliğinde vücut direnci düşer, anksiyete, depresyon ve yorgunluk gibi sayısız sağlık sorunları ortaya çıkar. Kalp ve damar sağlığının korunması ve kas hastalıklarının önlenmesine kadar faydaları olduğu da bilinen ve günümüzde vücudun işlevselliğini sağlayan önemli bir hormon olarak nitelendirilen D vitamininin eksikliğine karşı, yine uzmanlar tarafından önlem alınması gereken ciddi bir durum olduğu konusunda uyarılıyoruz.

Vücudu hastalıklardan korumak, hastalıkları tedavi etmekten daha kolaydır ve bu nedenle sağlığımız henüz yerinde iken bunu sürekli hale getirmek temel amacımız olmalıdır. Ancak bunun için gerekli olan bazı besin öğelerini metabolizma kendi kendine üretemediğinden dolayı dışarıdan desteğe ihtiyaç duyar. Önemli besin öğelerinin yetersizliğine karşı, bu besin öğelerini içeren takviye edici gıdalar ile vücudun ihtiyacını karşılamak mümkündür.

CodLiverOil (Morina Balığı Karaciğer Yağı) Önemi

Codliveroil (morina balığı karaciğer yağı),Kuzey Atlantik Denizi’nde yaşayan morina balığının karaciğerinden elde edilen bir çeşit balık yağıdır.İskandinav ülkelerinde kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır ve Vikingler döneminde, vücut direncinin artırılması amacıyla kullanılmıştır. 1850’li yıllardan itibaren de takviye edici gıda olarak üretilmekte, halen günümüzde özellikle İskandinav ülkelerinde başlıca kullanımı olmakla birlikte dünyada kullanımı gün geçtikçe artan bir besin öğesidir.

CodLiverOil’ın (Morina balığı karaciğeri yağı)önemi, omega 3 açısından zengin olması ile birlikte A ve D vitaminlerinin de doğal kaynağı olmasından dolayıdır ve böylece standart balık yağlarından farklılık gösterir. Hem omega-3 yetersizliğinin hem de D vitamini eksikliğinin önlenmesine yardımcı olan güçlü bir destektir.

Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki; her omega 3 desteği sağlayan balık yağı aynı kalitede olmadığı gibi her codliveroil da aynı kalitede değildir. Tüm balık yağlarında olduğu gibi üretim aşamasında uygulanan saflaştırma yöntemi codliveroil ürünleri için de oldukça önemlidir.

Ne kadar hassas saflaştırma yöntemi uygulanırsa o kadar ağır metaller gibi sağlığa zararlı olabilen toksik maddelerden arındırılmış güvenle kullanılabilen balık yağı elde edilir. Kaliteli bir codliveroil ürününde, balıktan gelen A ve D vitaminleri üretim aşamasında balık yağından ayrıştırılır ve sonrasında istenilen miktarlarda balık yağına dahil edilir. Böylece sağlıklı yaşam için vücudun ihtiyaç duyduğu önemli vitaminlerden olan,fakat yağda çözünen vitaminler olması nedeniyle yüksek miktarlarda alınması istenmeyen A ve D vitaminleri miktarları sınırlandırılarak yüksek değerlerde alınması önlenir.

Sadece günlük ihtiyacı karşılayabilen değerlere sahip olmasıyla her gün ve her mevsim kullanıma uygun hale gelir.Tüm balık yağları için geçerli olduğu gibi codliveroil ürünleri için de yüksek kalitede üretim teknolojisinin uygulanması neticesinde, doğallığı korunur, saf balık yağı elde edilir, A ve D vitaminlerini uygun miktarlarda içerir, böylece uzun süreli güvenle kullanım olanağı sağlanır. 

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp