331
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > OMEGA-3 DESTEĞİ İÇİN BALIK YAĞI

Yazar :

OMEGA-3 DESTEĞİ İÇİN BALIK YAĞI

OMEGA-3 DESTEĞİ İÇİN BALIK YAĞI

Vücudumuz omega-3 vb. vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri gibi çeşitli besin öğelerine her zaman ihtiyaç duyar. Bazı besin öğeleri vücut tarafından da üretilmesine rağmen yeterli değildir, bazı besin öğeleri ise vücut tarafından hiç üretilemez. Her iki durumda da mutlaka çeşitli ve dengeli beslenme düzeni ile bu besin öğelerini gıdalardan karşılamak gerekmektedir, fakat günümüzde tükettiğimiz besinlerin birçoğu ihtiyacımızı karşılamakta yetersiz kalabilmektedir.  Takviye edici gıdalar bu durumda devreye girer ve hangi besin öğelerini içeriyorsa, kullanıldığı süre boyunca vücuttaki eksikliğin giderilmesine yardımcı olurlar.

Omega-3, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besin öğelerinden birisidir. Uzun zincirli çoklu doymamış yağ asidi vücutta etkili olan metabolitleri EPA ve DHA’dır. EPA ve DHA doğrudan yağ içerikli hayvansal gıdalardan sağlanabilmektedir. Özellikle balık iyi bir kaynaktır. Elbette içerdikleri yağ asitleri miktarı balıkların yaşadığı denizlere ve türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Balık tüketemeyen biriyseniz veya yeterli miktarda aldığınızı düşünmüyor iseniz, balık yağı kullanmanız Omega-3 desteği sağlayacaktır. Balık yağları, balıklardan edilen ve vücudun ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan takviyelerdir. Balık ürünlerine karşı alerjisi olmayan sağlıklı her birey balık yağı kullanabilir.  Kronik hastalık sebebiyle ilaç kullanan kişilerin, balık yağı kullanmadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

Ne kadar balık yağı alınmalıdır?

Balık yağı, balıktan elde edilen yağdır, fakat doğal diye zararsız olabileceği algısına da kapılmamak gerekir. Öncelikle balık yağlarının kalitesi ve içeriğinden kaynaklı olarak güvenilirlikleri arasında fark olduğu göz önünde tutulmalıdır. Her balık yağı doğal ve saf değildir. Üretim kalite farklılıkları balık yağlarını birbirinden ayıran en önemli hususlardan birisidir. Yüksek kalitede üretim yapıldığı belgeli, deniz kirliliklerinden kaynaklı ağır metaller ve diğer bulaşanlardan arındırılarak saflaştırılmış olduğu garantili ve doğal içerikli balık yağları tercih edilmelidir. Bu çeşit balık yağlarını uzun süreli kullanmanız mümkündür.

Balık yağları, ambalaj üzerinde belirtilen tavsiye edilen günlük kullanım miktarlarına uyularak kullanılmalıdır. Her ne kadar doğal kaynak olursa olsun, her şeyin fazlasının zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Nitekim balık yağları için de çok yüksek miktarlarda kullanılmasının yan etkiler gösterebileceği göz önünde tutulmalıdır. Balık yağlarının tavsiye edilen günlük kullanım miktarları, bu dozlarla alınan etken maddelerin sağlık otoritelerince güvenilir kabul edilen miktarlara uyumlu ve günümüz şartlarında kişinin ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olması esas alınarak belirtilir. Bu nedenle ülkemizde yetkili merci tarafından onaylı hangi marka balık yağı olursa olsun, mutlaka ambalajı üzerinde belirtilen kullanım dozuna uyulması tavsiye edilir. Bu miktardan daha yüksek kullanım gerekliliği olması durumunda doktora danışılarak ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde bilinçsizce, ne kadar yüksek dozlarda kullanırsam o kadar iyidir düşüncesiyle aşırı miktarlarda kullanımı kanamaya meyillenme oluşturabilir. Oysaki balık yağlarının ambalajları üzerinde belirtilen tavsiye edilen günlük kullanım miktarlarına uyulması halinde böyle bir olasılık söz konusu değildir.

Balık Yağı Nedir?

Yüksek kalitede, garantili saflıkta ve doğal içerikli bir balık yağını tavsiye edilen günlük kullanım miktarına uyarak güvenle kullanabilirsiniz. “Kapsül veya sıvı formlarından hangisi kullanılmalı?” diye düşünüyorsanız eğer, sorunuzun cevabı kullanacak kişinin yaşına ve tercihine göre değişkenlik gösterir. Çocuklar için belirtilen özelliklere sahip, üstelik sevdikleri lezzetlerde sıvı formlu balık yağları öneriliyorken, yetişkinlerin kullanımına da uygun sıvı formlarının yanı sıra kapsül formları da bulmak mümkündür. 


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp