187
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Yazın da Balık Yağı Kullanılabilir!

Yazar : Ferhat MISIRLI

Yazın da Balık Yağı Kullanılabilir!

Yazın da Balık Yağı Kullanılabilir Mi?

Omega 3 yağ asitlerinin bebek, çocuk veya yetişkin olsun her yaştaki birey için ne denli önemli olduğu kabul edilmiş bir gerçek. Vücudumuz üretemediği için, sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla mutlaka gıdalarla veya takviye edici gıdalarla ihtiyacınızı karşılamamız gerektiği konusunda da uzmanlar bilinç uyandırmaya çalışıyor. Balık yağları bu amaçla kullanılabilecek Omega3 kaynağı olan takviyelerdir. Bu kaynağı kabul edilen balık, maalesef herkese hitap eden bir besin olmadığından dolayı, çoğu zaman içerdiği besin değerinden mahrum kalınıyor. Gelişme çağındaki çocukların balık tüketmemesi gelişimlerini doğrudan etkilediğinden, bu eksikliği giderebilmek amacıyla balık yağı alternatifi bulunuyor.

Eskiden kötü kokuya sahip olan, tadıyla çocukları uzaklaştıran balık yağı destekleri, günümüzde meyve aromalarıyla tatlandırılarak veya kapsüller gibi kolay içilebilen formlarda üretilerek, sadece çocukların değil, yetişkinlerin de keyifle Omega-3 takviyesi tüketmesi sağlanabiliyor. Uzmanlar yaz aylarında da balık yağı kullanmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yaz boyunca enerjik ve sağlıklı bir yapıya kavuşmak, çocukların gelişimini kaliteli şekilde sürdürmek için özellikle bu yağ asidinin alımını kesmemek gerekiyor. Balık yağları, bedenin her mevsim ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asitlerini alabilmenin ideal yoludur.

İnsan sağlığı için bir çok faydası olduğu bilinen balık yağı genel bilinenin aksine sadece kış mevsiminde değil, yazın dahil her mevsim kullanılabilir.

Yazın Neden Balık Yağı Kullanılmalıdır?

Yazın Da Balik Yagi

Sağlıklı yaşam desteği: Omega-3 yağ asitlerini, vücudumuz üretemediği için besinlerle veya takviye edici gıdalarla almak, her yaş için zihin ve beden sağlığını korumak ve geliştirmek açısından önem teşkil ediyor. Her yaşta ve her mevsimde bu yağ asidine ihtiyaç duyulduğu ve balık yağının da bu ihtiyacı karşılamaya yardımcı iyi bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.

Güneş ışınlarına karşı koruma: Yaz güneşinin kavurucu ışınları cilde doğrudan zarar verdiğinden, içten bir koruma sağlamak amacıyla omega-3’ten fayda sağlanabilir. Güneşin ciltte oluşturduğu tahrişleri desteğiyle önlemek mümkün.

Hücreleri yenileme & Yaşlılığı önleme: Omega-3 yetersizliğinde, yazın kavurucu sıcağı nedeniyle cilt daha fazla zarar görür. Düzenli omega-3 tüketimi, cilt hücrelerini yeniler; cildin yaşlanma belirtilerini azaltır.

Bağışıklığın güçlendirilmesi: Bağışıklık sistemini güçlendirmek, sağlıklı ve dinç kalmak için düzenli tüketimini tavsiye edilmektedir.

Anne & bebek sağlığına olumlu etkileri: Özellikle yeni anneler ve hamileler tarafından mevsim ayrımı yapılmadan omega-3 tüketilmelidir. Zira faydalı yağ asitleri; erken doğum riskini azaltır, bebeğin zihinsel gelişimini destekler, doğum sonrası süreci kolaylaştırır ve doğum sonrası oluşabilecek olumsuz komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Yazın Güneşlenmek D Vitamini İhtiyacını Karşılamaya Yeterli mi?

Yazın da Omega-3 Kaynağı Olan Balık Yağını Almayı Aksatmayın!

Ancak, balık yağlarının mevsim fark etmeksizin yıl boyunca kullanılabileceği hala ne yazık ki anlaşılmış değil. Yanlış bir yargı sonucunda, kış döneminde kullanıp yazın balık yağı kullanımını bırakanlar oluyor. Oysa, iyi bir kaynak olan balık yağları gelişmiş ülkelerde yazın da düzenli olarak kullanılan takviyelerdir. İçerisinde yağda çözünen vitaminleri bulundursa dahi, günümüz teknolojisinde bu vitaminler öyle uygun miktarlarda balık yağına dahil ediliyor ki, hangi mevsim olursa olsun her gün alınmaya uygun hale getiriliyor. Omega-3 kaynakları olan balık yağları vitaminler içeriyor olsa dahi, tavsiye edilen kullanım dozlarına uyulduğu takdirde yazın da güvenle kullanılan takviyelerdir.


Diğer Blog Yazıları
/Media/Uploads/blog_20210303.png
01
Ara
Möller's Omega-3 Blog

Türkiye’de Balık Tüketimi

<h1><strong>T&uuml;rkiye&rsquo;de Balık T&uuml;ketim Oranları</strong></h1><p>T&uuml;rkiye balık&ccedil;ılık konusunda z

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/Ekran-Resmi-2015-03-24-15.09.22-600x300.png
25
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

<h1>&Ccedil;ocuğunuz Balık Yemiyor Mu?</h1><p style="text-align: justify;">&Ccedil;ocuklarda bazı zamanlar balıklara kar

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
/Media/Uploads/108-balik-enler-600x300.png
22
Kas
Möller's Omega-3 Blog

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar

<h1>Aralık'ta T&uuml;ketilen Balıklar</h1><p>Balık t&uuml;ketimi s&ouml;z konusu olduğunda bulunduğunuz aydaki <strong>m

Yazar: Möller's Editör Devamını Oku
Devamını Oku
Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp