59
Blog

Moller's Blog

Ana Sayfa > Yazın Yeterli D Vitamini Alabiliyor muyuz?

Yazın Yeterli D Vitamini Alabiliyor muyuz?

Her yaştan insanın D vitaminine ihtiyacı bulunmaktadır. Vücudumuz D vitaminin önemli bir bölümünü güneş ışınlarının etkisiyle deride oluşturmaktadır. Ülkemiz güneş ışınları açısından oldukça zengin bir coğrafyada bulunmasına rağmen, günümüzde D vitamini yetersizliği hem çocuklar hem de yetişkinler açısından önemli bir sorun olmaya başlamıştır.Kan analizi ile öğrenilen D vitamini seviyelerinin değerlendirilmesi şu şekildedir:

>30 ng/mlNormal
20-30 ng/mlD vitamini yetersizliği
<20 ng/mlD vitamini eksikliği

Her ne kadar günlük D vitamini gereksiniminin; kolların, bacakların ve yüzün 20 dakika süreyle gün ışığında kalmasıyla karşılanabildiği belirtilse de, bazı durumlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin;

  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte D vitamininin deride yapımı orantılı olarak azalır.
  • Koyu deri rengine sahip kişilerin özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinimleri vardır.
  • Güneş koruyucuların kullanımı deride D vitamini oluşumunu engeller.
  • Bazı tıbbi sorunlar da bağırsaklardan D vitamini emilimini engelleyebilmekte ve de D vitamininin etkin formuna dönüşememesine neden olmaktadır.

D vitamininin diğer önemli kaynakları da, içinde D vitamini olduğu belirtilen balık yağları, karaciğer, yumurta ve tereyağı gibi bazı doğal gıdalardır. Bu gıdaların beslenmeye eklenmesi, günlük D vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.Möller’s Omega 3, her 5 ml’sinde bulunan 10 mcg (400 IU) doğal D vitamini içeriğiyle, çocukların ve yetişkinlerin günlük alması gerekli olan D vitamini ihtiyacını da karşılayabilmekte ve yazın da güvenle kullanılabilmektedir.

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp