Merak Edilenler

Omega-3 yağ asitleri (ALA, EPA, DHA,), vücut için gerekli olan ama vücudun üretemediği yağ asitleridir. Besinlerle alınamadığı durumlarda takviye edici gıdalar ile ihtiyaç karşılanabilir.

Möller’s Omega-3 tüm sıvı ve kapsül çeşitleri trigliserid formunda balık yağı içerir.
 

Temel omega-3 yağ asitleri: ALA (α – linolenik asit), EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit)

Omega-3 yağ asitleri EPA – DHA yağlı balıklarda ve balık yağı gibi takviye edici gıdalarda bulunmaktadır. Balık ve balık yağları, özellikle Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

ALA ise bitkisel kaynaklı olup ceviz, keten tohumu, ayrıca dereotu, semizotu, tere gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Soğuk ve derin denizlerde yaşayan balıklar, yaşadıkları şartlara uyum sağlayabilmek amacıyla fazla yağlıdırlar ve bu nedenle daha yüksek miktarda omega-3 yağ asidi (EPA ve DHA) içerirler. Morina balığı, soğuk ve derin deniz balığı olmasının yanında, hacimce büyük bir balık olması nedeniyle de daha yüksek miktarda omega-3 (EPA ve DHA) içermektedir.

Anne karnındaki bebeklik döneminden itibaren tüm yaşam boyunca omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’ya ihtiyaç duyulmaktadır.

Balığın gövdesinden ( fish oil ) elde edilenler, sadece omega-3 yağ asitleri (EPA + DHA) içermektedir. Morina balığının karaciğerinden ( cod liver oil ) elde edilenler omega-3 yağ asitleri (EPA + DHA) ve ayrıca A ve D vitaminleri de içermektedir.
 

Tavsiye edilen günlük kullanım miktarına uyulduğu takdirde, içeriğinde A ve D vitaminleri olan balık yağları dahil olmak üzere tüm balık yağları yazın kullanıma uygundur.

 

ALA ise bitkisel kaynaklı olup ceviz, keten tohumu, ayrıca dereotu, semizotu, tere gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Norveç, Kuzey Atlantik Denizi kıyısında bulunması nedeniyle balıkçılık konusunda gelişmiş bir ülkedir. Norveç’te balık yağı üreticileri yüksek kalite standartları doğrultusunda üretim zorunluluğuna ve sıkı denetimlere tabi tutulmaktadır. Yüksek kalite üretim metoduyla hazırlanan balık yağlarının sıklıkla analizleri yapılmaktadır. Ayrıca üretici firmaların kendi iç prosedürleri gereği de bu kontroller sıklaştırılabilmekte ve bağımsız laboratuvarlar tarafından da test edilerek onaylanmaktadır. Norveç, ayrıca ekolojik denge açısından hangi balıkların, hangi büyüklükte avlanması gerekliliği konusunda da hassasiyet göstermekte, sürdürülebilir balıkçılık uygulaması ile balık türlerinin geleceğini koruma altına almaktadır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin balık yağı kullanmadan önce doktora danışmaları önerilmektedir. Balıktan elde edildiği için balık ürünlerine karşı hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyon yapabilir. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız.

Balık yağını kullanacak kişinin tadını beğenmesi içilebilirliğini sağlamak açısından önemlidir. Dünyaca ünlü ITQI (International Taste Institute) tarafından ödüllendirilen balık yağlarının tadı beğeniyle karşılanmaktadır. Tadının daha güzel algılanması için balık yağlarının soğuk içilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Evet, Möller’s Omega-3’ün tüm formlarının helal sertifikası mevcuttur.
 

Möller’s Omega-3 kapsül formunun içeriğindeki balık yağı Norveç’te üretilmektedir. Ürünün ambalajlanması ise Danimarka’da yapılmaktadır.

Ülkemizde Möller’s Omega-3’ün doğal tutti frutti, doğal elma ve doğal limon aromalı 250 ml’lik sıvı formları ve 60 adetlik kapsül formu bulunmaktadır.

Möller’s Omega-3 markasının sıvı ve kapsül formları aynı üretim kalitesiyle üretilmekte, ağır metallerden ayrıştırma amacıyla aynı saflaştırma yöntemine (moleküler distilasyon) tabi tutulmakta ve balık yağları Norveç’te üretilmektedir. Her iki formdaki balık yağı da doğal olan trigliserid yapısındadır.

Fakat elde edildikleri kaynaklar ve dolayısıyla içerikleri farklıdır.

Möller’s Omega-3 doğal limon, doğal karışık meyve ve doğal elma aromalı sıvı formları, yüksek Omega-3, A ve D vitaminleri kaynağı olan morina balığı karaciğerinden elde edilmektedir. Doğal tutti frutti ve doğal elma aromalı Möller’s Omega-3’ ün her ikisinin de içerik değerleri aynı olup 5 ml’sinde 1170 mg omega-3 yağ asidi (550 mg DHA, 370 mg EPA) bulunmaktadır. Doğal limon aromalı Möller’s Omega-3’ün 5 ml’si ise 1150 mg omega-3 yağ asidi (540 mg DHA, 360 mg EPA) içermektedir. Ayrıca A, D ve E vitaminleri de bulunmaktadır. D vitamini miktarı günlük ihtiyacı karşılayan miktardadır. Möller’s Omega-3 sıvı formları hem çocuk hem de yetişkinlerin kullanımına uygundur.

Möller’s Omega-3 kapsül formu ise ançüez, sardalya ve uskumru balıklarının gövdesinden elde edilmektedir. Günlük tavsiye edilen 2 kapsülde bulunan 1320 mg omega-3 yağ asidinin 640 mg’ı EPA ve 480 mg’ı DHA’dır. İçeriğinde vitaminler yoktur. Möller’s Omega-3 kapsül formu, 11 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerin kullanımına uygundur.

Ağır metal ve diğer bulaşanlardan ayrıştırılan Möller’s Omega-3 balık yağları, GOED kalite kontrol standartlarına göre analizleri yapılmakta ve saflığı analiz sonuçlarıyla belgelendirilmektedir. İthal edilen Möller’s Omega-3 balık yağlarının tüm partileri IFOS 5 yıldız analiz belgesine de sahiptir.

Möller’s Omega-3 kapsül formu 11 yaş üzeri ve yetişkinlerin kullanımına uygundur.

Moller’s Omega-3 balık yağları günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına kullanılabilir.

Möller’s Omega-3 balık yağlarının yiyeceklerle birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Möller’s Omega-3 sıvı formları doğal elma, doğal limon ve doğal karışık meyve aromalarıyla genellikle sevilen bir tada sahiptir. Fakat yine de içmekte güçlük yaşanıyorsa, soğuk veya ılık süt ya da meyve suyu içine de katılıp tüketilebilir.

Möller’s Omega-3 kapsül formunun jelatin maddesi sığır jelatinidir. Helal sertifikasına sahiptir.

Möller’s Omega-3 sıvı formlarının kapağı açılması itibariyle buzdolabında saklanması ve 3 ay içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Omega-3 yağ asitleri vücudumuz tarafından üretilmediği için günlük beslenme düzeninde Omega-3 içerikli gıdaların yer alması önerilmektedir.Balık yağları bu çeşit gıdaların tüketilmemesi ve yetersiz tüketiminden kaynaklı Omega-3 ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Balık yağları takviye edici gıdadır. Uygun içerikli ve saf balık yağlarını istediğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz.

Möller’s Omega-3 sıvı formlarının tavsiye edilen günlük kullanım miktarında bulunan A,D,E vitaminleri her gün alınmaya uygundur.Bu vitaminleri içeren başka bir takviye edici gıda ile doktora danışılmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Möller’s Omega-3 kapsül formu bu vitaminleri içermediği için, başka bir takviye edici gıda ile kullanılabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde balık yağı kullanımı doktora danışılmalıdır. Dokosahekzaenoikasitin (DHA) anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve normal göz gelişimini destekler. Hamile ve emziren kadınlarda faydalı etki, omega-3 yağ asitlerinin yetişkinler için önerilen günlük alım miktarlarına ek olarak 200 mg DHA alındığında sağlanmaktadır. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.