Möller’s Hikayesi

Möller’s’in mucidi
Ecz. Peter Möller

Möller’s markasının kurucusu Eczacı Peter Möller, 1793 yılında Norveç’in madenci kasabası olan Røros’da doğdu. Çalışmaya Trondheim’da bir eczacı yardımcısı olarak başladı. 1819’da Oslo’ya taşındı ve Eczacı Frantz Peckel için çalıştı. 1829’da ise hedeflerine ulaşmak adına, çalıştığı eczaneyi devraldı.

Peter Möller, 40 senelik eczacılık kariyerinin büyük bölümünde Omega-3 üretimi üzerine araştırmalar ve deneyler yapmıştır. Möller’in hayali, morina balığından elde edilen yağın saf ve doğal yapısını bozmadan, tadı ve kokusu güzel balık yağı üretebilmekti.

Peter Möller, morina balığının arıtılması için geliştirdiği buharda ısıtma tekniği ile Omega-3 üretimine devrimsel bir yenilik getirdi. Bu metod bugünkü modern arıtma teknolojilerinin de temelini oluşturmaktadır.

Möller’s markasının ilk üretim tesisini 1854 yılında Norveç’in Lofoten şehrinde kuran Peter Möller, ürettiği saf Omega-3 ile dünyanın birçok yerindeki ticaret fuarlarında 29 altın madalya ile ödüllendirildi.

Günümüzde Möller’in buharda ısıtma yöntemini kullanan 70’e yakın Cod Liver Oil üreticisi bulunmaktadır. Bu tesislerde yılda 5.000 tonun üzerinde Cod Liver Oil üretilmektedir.

Kuzeyin Rüyası
Lofoten

Morina balıkları her sene Ocak’tan Nisan’a kadar kuzeydeki kutup buzullarından Lofoten takımadalarına doğru yüzlerce kilometre boyunca yüzmektedir. Lofoten’de ilk yerleşimlerin kurulduğu günden bu yana yaklaşık 7000 senedir kuzey kutbu morina balıkçılığı yapıldığı bilinmektedir. Bölgenin balıkçılığı Avrupa kıtasında 860’lı yıllardan bu yana ünlenmiştir. İlk Möller’s’in ilk üretim tesisi 1854 yılında Lofoten’de kurulmuştur.

Asırlar Boyu Süren Gelenek:
Cod Liver Oil

Möller’s’in İkonik
Yeşil Şişesi

Möller’s’in ikonik yeşil şişesi 1 asıra yaklaşan bir tarihe tanıklık etmektedir. Avrupa ve Amerika kıtasına ihracatın başladığı ilk günlerden bu yana kullanılan özel şişe tasarımı, dünyada Cod Liver Oil’in adeta sembolü haline gelmiştir. Yıllar içerisinde etiketler ve şişe formları değişse dahi Möller’s’in değişmeyen yeşil rengi, markanın imzası olarak hafızalara kazınmıştır.


Cod Liver Oil ’in Tarihte Önemi

Tarihten Möller's Reklamları